Yönetmelik Değişti, Krediler 60 Aya Kadar Yapılandırılabilecek

tarafından
314
Yönetmelik Değişti, Krediler 60 Aya Kadar Yapılandırılabilecek

Yeni değişen yönetmeliğe göre anapara ve faiz ödemeleri geciken ihtiyaç kredileri vatandaşın isteğine göre 60 aya kadar yeniden yapılandırılabilecek.

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve yönetmeliğe eklenen geçici bir maddeye göre; maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce anapara ve faiz ödemeleri geciken ihtiyaç kredileri vatandaşın talep etmesi durumunda 60 aya kadar yeniden yapılandırılabilecek.

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte geçici bir madde eklenerek Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yürürlüğe girdi. Söz konusu yönetmeliğe eklenen madde ile ihtiyaç kredisi borcu olan vatandaşlar talepleri doğrultusunda 60 aya kadar kredi borçlarını yeniden yapılandırabilecek.

Yönetmeliğe eklenen ve ihtiyaç kredisi borçlarını yeniden yapılandırma imkanı tanıyan geçici madde şöyle: “Bu maddenin yürürlük tarihinden önce anapara ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla altmış ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir.”

Söz konusu yönetmelik kapsamında ihtiyaç kredisi borcu bulunan vatandaşların borçlarını yeniden yapılandırmak ve vadelerini uzatmak için kredi aldıkları bankaların şubelerine müracaat ederek yapılandırma talebinde bulunmaları gerekmektedir.

elazığ bayan