Yeni Kimliklerde Cüzdan Seri Numarası Nerede Yazıyor?

tarafından
559
Yeni Kimliklerde Cüzdan Seri Numarası Nerede Yazıyor?

Öncelikle şunu belirtelim, yeni kimliklerde seri numarası tek hane olarak görünüyor. Ancak şunu da söyleyelim ki bu hane aslında hem seri numarasını içinde barındırıyor, hemde cüzdan numarasını.

Yeni çipli kimliklerin hızlı bir şekilde kullanılmaya başlanması ile birlikte, bir çok sistemde artık hem eski kimliklerin, hemde yeni kimliklerin cüzdan numarası eklenmiş durumda. Tabii ki durum böyle olunca, insanlar bazı durumlarda hata yapabiliyor veya yanlış girdiği için, işlemine devam ediyor. Öncelikli olarak belirtelim ki, eski kimliklerde seri no ile cüzdan no iki farklı alanda yazıyordu. Seri numarası harf ile başlayıp, rakam ile biten üç haneli numaraydı. Buna karşın cüzdan numarası ise 6 haneli koddan oluşuyordu.

Yeni Kimliklerde Seri No Tek Hanede

Öncelikle şunu belirtelim, yeni kimliklerde seri numarası tek hane olarak görünüyor. Ancak şunu da söyleyelim ki bu hane aslında hem seri numarasını içinde barındırıyor, hemde cüzdan numarasını. Örneğin seri numara yazan alanda A12Z34786 yazıyorsa eğer, bu numaranın “A12Z” kısmı seri numarası, “34786” kısmı ise cüzdan numarasını oluşturuyor. Gürses Gazetesi bu konuda oldukça detaylı bir araştırma yaparak, bizlere bilgi veriyor. Daha fazlası için siteden de bilgi alabilir ve kimlik seri numarası öğrenebilirsiniz.

Nüfus Cüzdanda Neden Seri Numara Var?

Aslında tam olarak bir kolaylık olması açısından bu seri numaralar bulunuyor. Eğer seri numaraları olmasaydı, sürekli olarak tüm kimlik bilgilerinizi yazmanız gerekecekti. Ancak bu şekilde sadece bir seri numarası ile bunu yapabiliyorsunuz. Bunun yanında seri numaralarında cinsiyet ayrımı için de, erkeklerin tek, kadınların çift sayıdan oluşan numaraları bulunuyordu. Gürses Gazetesinin, yaşam haberleri kaynaklarından edindiğimiz bilgiye göre, kimliklerde kullanılan font yani yazıların karakterleri ise farklı bir karakterden oluşuyor. Bunun nedeni ise dolandırıcılığın ve sahte kimliğin önüne geçmek için.

Seri Numarası Nerede Yazıyor?

Eski kimliklerde fotoğrafın bittiği yerin başlangıcında kimliğin en üstünde sol kısımda seri numarası, fotoğrafın hemen altında ise cüzdan numarası bulunuyordu. Yeni kimliklerde ise cüzdanın ön kısmında dördüncü sırada yer almaktadır.

Detaylı bilgi ; Gürsesgazetesi.com sitesinde.

Balıkesir escort
elazığ bayan