Yeni keşfedildi… Bu hafta sonu gözlemlenebilecek

Yeni keşfedildi… Bu hafta sonu gözlemlenebilecek tüm detaylar haberimizin devamında…

Yeni keşfedildi... Bu hafta sonu gözlemlenebilecek

Kısa bir süre önce keşfedilen ‘Nishimura’ adlı kuyruklu senedız bu hafta sonu çıplak gözle görülebilecek. Bu senedızın bir sonraki geçişi ise 437 sene sonra olacak.

İstanbul (İGFA) – Kesin boyutu bilinmeyen kaya ve buz topuna, onu ilk kez 12 Ağustos’ta fark eden Japon amatör gökbilimci Hideo Nishimura’nın adı verildi.

Paris Gözlemevi’nden astrofizikçi Nicolas Biver, kuyruklu senedızların keşfedildikten hemen sonra en yüksek görünürlük anına ulaşmasının nadir olduğunu söyledi.

Sciencealert’in aktardığı habere göre AFP’ye demeç veren astrofizikçi Nicolas Biver, “Çoğu, Güneş’e en yakın noktaya gelmeden aylar, hatta senelar önce keşfediliyor. Kuyruklu senedız yalnızca her 437 seneda bir Güneş’in yanından geçiyor.” dedi.

Kuyruklu senedızlar Güneş’e yaklaştığında, ısı buz çekirdeğinin toz ve gaza dönüşmesine neden oluyor ve bu da uzun bir kuyruk oluşturuyor.

Güneş’in ışığı bu kuyruktan yansıyarak kuyruklu senedızları Dünya’dan görmemizi sağlıyor.

Bilimsel adı C/2023 P1 olan Nishimura, 17 Eylül’de Güneş’in en yakınından geçecek. Biver, Güneş’ten 33 milyon kilometre uzakta olacağını, bunun Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin dörtte birinden daha az olacağını söyledi.

Kuyruklu senedız daha sonra 125 milyon kilometre uzaktan Dünya’nın yanından zararsız bir şekilde geçecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir