Türkiye’de ilk ve tek… ‘Temiz Petek Projesi’ arıcıların hizmetinde

Türkiye’de ilk ve tek… ‘Temiz Petek Projesi’ arıcıların hizmetinde tüm detaylar haberimizin devamında…

Türkiye’de ilk ve tek... 'Temiz Petek Projesi' arıcıların hizmetinde

Muğla Büyükşehir Belediyesi arıcıların büyük sorunlarından biri olan Büyük Balmumu Güvesine karşı başlattığı “Temiz Petek” projesi bu sene Köyceğiz Merkez ve Marmaris Çamlı Mahallesi’nde arıcılara hizmet vermeye başladı.

MUĞLA (İGFA) –  Muğla Büyükşehir Belediyesi arıcıların sorunlarından biri olan Büyük Balmumu Güvesine karşı başlattığı ve Türkiye’de ilk ve tek olan “Temiz Petek Projesi” 5. Yılında da arıcılara destek oluyor.

Geçtiğimiz senelarda Köyceğiz, Milas ve Menteşe İlçelerinde yapılan petek şoklama işlemi bu sene Marmaris ve Köyceğiz İlçelerinde arıcıların hizmetine sunuldu.

Büyük ilgi gören proje kapsamında kabartılmış peteklerin saklama döneminde Büyük Balmumu Güvesinin verdiği zararların engellenmesi ve balda kalıntı sorunun önüne geçmek için petekler -30°C’de şoklanarak Büyük Balmumu Güvesi, larva, pupa ve yumurtaları öldürülerek üreticilere teslim ediliyor. Bu şekilde hem peteğin ömrü uzuyor hem de daha sağlıklı bir bal üretilmesi sağlanıyor.

2018 seneında başlayan “Temiz Petek” projesinde bugüne kadar 8 ilçeden 167 bin 889 petek şoklanarak üreticilere teslim edildi.

Temiz Petek Projesi’nden yararlanmak isteyen üreticilerMuğla Büyükşehir Belediyesi’nin 444 48 01 numaralı telefonundan bilgi ve randevu alabilecekler. Şoklanmış ve paketlenmiş petekleri arıcılar evlerinde güvenle saklayabilecekler. Büyük bir sorunun önüne geçilmesi amacıyla başlatılan proje 1 Eylül 2023 tarihinde başlayacak olup 30 Kasım 2023 tarihine kadar sürecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir