Türk Bayraklı Meteoroloji Balonu Şehitler İçin Havalandı

tarafından
261
Türk Bayraklı Meteoroloji Balonu Şehitler İçin Havalandı

Geçmişten günümüze meteorolojik aletlerinde yer aldığı standda mobil Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu yoğun ilgi gördü.

Meteoroloji Elazığ 13.Bölge Müdürü Taner Erdoğan, yaptığı basın açıklamasında tahmin tutarlılık oranlarını arttırmak için gelişen teknolojiyi yakından takip ederek, kendilerini sürekli yenilediklerini ifade etti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava tahmini tutarlılık oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu belirten Erdoğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ 2002 yılında 1 adet olan meteoroloji radarı sayısı 20 adede, 2002 yılında olmayan Otomatik Meteorolojik Gözlem İstasyonları (OMGİ) sayısı 1711’e ulaştı.  Otomatik Meteorolojik Gözlem İstasyonlarımızın (OMGİ) 92 adedi Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk sahasında bulunuyor. Ayrıca 2002 yılında olmayan Deniz Meteoroloji Gözlem İstasyonlarımızın sayısı ise 78’e yükseldi. Daha önce denizcilerimiz denizle alakalı verileri Yunanistan gibi komşu ülkelerden alırken şimdi tamamen kendi meteoroloji verimizi kullanıyor. Havacılık, enerji ve afet yönetimi başta olmak üzere birçok alanda gerekli tedbirlerin alınmasına katkı sağlamak amacıyla 41 adet Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi kuruldu. Son yıllarda yapılan teknolojik yatırımlarla kurulan radar ve Otomatik Meteorolojik Gözlem İstasyonlarıyla (OMGİ) meteorolojik tahminlerimizde tutarlılık oranlarımız arttı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak hava tahminlerimizin tutarlılık oranı yüzde 90’ın üzerindedir” dedi.

Havada, Karada, Denizde Meteoroloji

Meteoroloji 13.Bölge Müdürlüğü nöbetçi personelinin Elazığ, Malatya, Adıyaman, Tunceli ve Bingöl il ve 45 ilçe merkezine ait saatlik, günlük ve beş günlük hava tahmin raporları ve uyarılarının yanı sıra uçakların güvenli bir şekilde iniş ve kalkışını sağlamak için havacılık gözlemleri ve tahminleriyle sektöre kesintisiz bir şekilde hizmet verdiklerini açıklayan Erdoğan açıklamasına şu şekilde devam etti;”Karayolları Tahmin sistemiyle daha güvenli seyahat için şehirlerarası karayollarında saatlik hava tahminleri yapıyoruz. Deniz yolu tahmin sistemiyle de 5 güne kadar noktasal hava ve deniz tahminleri yapıyoruz. Zirai tahmin raporu, Zirai Don Tahmini, Bitki Don riski tahminleri, Hasat Zamanı Tahmini Tarım Faaliyetlerinin önemli olduğu ülkemizde, Don hadisesi, dolu yağışı, fırtına gibi zirait faliyetleri olumsuz etkileyen kuvvetli meteorolojik hadiseler için Erken uyarılar yayınlayarak vatandaşlarımızın gerekli tedbirleri alması sağlanıyor. Tüm tahminlerimize www.mgm.gov.tr internet adresinden kesintisiz ulaşabilirsiniz. 2017 yılında Bölge Müdürlüğümüz olarak 48 adet meteorolojik uyarı ve değerlendirme yayınladık. Yapılan tahmin ve uyarılar,  gerekli tedbirlerin alınması için resmi yazı ve basın bültenlerine ilave olarak 81 ildeki Vali, Belediye Başkanları, Kaymakam, Bölge Müdürleri, Muhtarlara ve Afad Yetkilileri dahil 50 bin ilgili kişiye SMS olarak iletiliyor”

Yapılan basın açıklamasının ardından şehitlerimizin anısına Türk bayraklı meteoroloji balonu gökyüzüne gönderildi.  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kitapçıklar vatandaşlara sunuldu.

elazığ haber

elazığ bayan