Teknolojinin Zararları Nelerdir? İşte Detaylar…

tarafından
430
Teknolojinin Zararları Nelerdir? İşte Detaylar…

Teknolojinin günlük hayatımızda yeri oldukça büyüktür. Bu nedenle teknolojiden uzak bir şekilde yaşamak hele ki şu zamanda çok zor bir ihtimaldir. Elektrikler gittiği zaman, internete girme konusunda sıkıntı yaşanıldığı zaman dahi çok büyük problemler yaşayan toplumumuzda insanlar bulunmakta.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknoloji denildiğinde genellikle insanların akıllarına günlük yaşamını kolaylaştıran unsurlar geliyor. Durum böyle olunca da teknoloji her zaman yararlıymış gibi algılanıyor. Fakat her şeyin yararları olduğu gibi teknolojinin de zararları vardır. Nasıl olur teknolojinin zararı olur mu? Elbette olur. Öncelikle sosyal ilişkilerimize bir bakalım.

Kim kiminle ne kadar vakit geçirebiliyor? Akrabalık ilişkilerimiz neden zayıfladı? Komşuluk ilişkilerimizin de eskisi kadar kaliteli olmaması acaba teknoloji ile ilgili olabilir mi? Evet aslında mesele biraz da teknoloji dediğinizi duyar gibiyim.

Sosyal İlişkiler Üzerinde Teknolojinin Olumsuz Etkileri

Aile bireylerinin birlikte geçirdikleri vakit yapılan araştırmalara göre oldukça az olduğu görülüyor. Genellikle çocuklar oyun oynamak yerinde bilgisayar başında oturmayı tercih etmekte. Anne ve babalarsa çocukları ile ilgilenmek yerine daha çok televizyon ya da cep telefonlarıyla ilgileniyor. Durum böyle olunca da aile kurumu ve aile yapısı ciddi anlamda zarar görüyor.

Aslında teknoloji birazda insanları tembelleştiriyor. Arkadaşının doğum gününe gitmek yerine telefonla aramak insanlara daha cazip geliyor. Ama telefon yerine küçük bir hediye alıp arkadaşınızın yanında bulunmanız daha hoş olmaz m?

Günlük Hayatımızda Teknoloji

Trafikte telefon ile oynamanın çok tehlikeli olduğu herkes tarafından biliniyor. Fakat trafikte oynadığımız telefonlar dikkatsizliğe neden oluyor. Bu dikkatsizlik de trafik kazalarına neden olmakta. Bunun dışında teknolojik aletleri kullanırken aldığımız radyasyonu da hesaba katmakta fayda var.

Hareket mekanizmasını azalttığı için teknolojik aletlerin kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte obezite gibi hastalıklarında arttığının farkındasınız değil mi? Teknolojinin zararları var da hiç faydası yok mu? Elbette teknolojinin de birçok faydasından söz edebiliriz. Ancak teknoloji düzgün mantıklı ve gerekli olduğu ölçüde kullanılmalı. Teknolojiyi elbette hayatımızdan çıkaramayız. Ancak daha doğru daha makul bir şekilde kullanabiliriz.

 

Kaynak: https://www.bilgiustasi.com/teknolojinin-zararlari/

elazığ bayan