Teknolojinin Yararları Nelerdir? Teknolojinin Sağladığı Faydalar Artıyor!

tarafından
403
Teknolojinin Yararları Nelerdir? Teknolojinin Sağladığı Faydalar Artıyor!
Yaşadığımız toplumun bizlere kazandırmış olduğu katkılar saymakla bitmeyecektir. Elektriğin icadı, tekerleğin icadı ve en önemli icat olarak adlandırabileceğimiz teknolojik ürünlerin icatları dersek daha doğru olacaktır. Hayatımızda yaşadığımız heran teknoloji ile içli dışlı olmaktayız. Bu sebeple teknolojiden ne kadar uzak durmaya çalışır isek çalışalım teknoloji bir vazgeçilmez diyebiliriz. Teknolijinin gelişmesi ile birlikte hayatımızda çok fazla kolaylıklar gelmiştir. Bu kolaylıklardan başlıcası iş gücünden elde edilen kolaylıklardır.  Bu sebep ile saymakla bitmeyecek olan teknolojinin yararları hakkında kısaca teknolojinin yararları nelerdir diyerek başlayalım.

Teknolojinin Yararları Maddeler Halinde

  1. En önemli faydalarından biri iletişimi kolaylaştırmasıdır. Eskiden komşu şehirle dahi iletişim kurmak günler alıyorken şimdi teknoloji sayesinde farklı kıtalar da ki insanlardan, olaylardan çok kısa süre de haberdar olabiliyoruz.
  2. İnsan hayatını kolaylaştırmıştır. Bu sayede insanlar yapacağı işlerde fazla güç harcamadan eskiye göre yaptıkları işten daha fazla iş yapabilme olanaklarına sahip olmuşlardır.
  3. Sağlık alanında büyük gelişmelere öncülük etmiştir. Eskiden hastalıkları bulmak oldukça zordu. Şimdilerde geliştirilen teknolojik aletler sayesinde teknoloji oldukça gelişti ve hastalıklar daha başlama evresindeyken bulunup tedavi süreci başlatılabiliyor.
  4. Bilgiye ulaşmak çok kolay. Teknolojinin olumlu etkileri arasında ise bilgiye ulaşma kolaylığı bulunuyor. Eskiden kütüphanelerde bir bilgiyi aramak saatlerce, bazen günlerce sürer iken şuanda sizin de yaptığınız gibi İnternet sayesinde bilgiye ulaşmak oldukça kolay bir hale gelmiştir. Saniyeler içerisinde hemen hemen her bilgiye ulaşılabilmektedir.

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Formula 1 araçlarında yarış esnasında 8 den fazla mühendis aracın süspansiyon, yakıt miktarı, lastiklerin ne durumda olduğu, motor sıcaklık seviyesi ve yağ basıncı ile 300 civarında farklı veriler araçtan toplamaktadır. Bu verilen yalnızca bir yarış süresi boyunca toplanıyor. Ki ortalama olarak minimum 5 Gb kadar yer kaplamaktadır.

Bu örneği baz alarak insan vücudunu irdelemek gerekirse, insan vücudunu bu gibi özellikler insana toplayarak düşünürsek çok yakın geleceğe kadar imkansızdı. Ama giyilebilir teknoloji ile birlikten insan vücudundan bir çok veri toplayabilmektedir. Giyilebilir teknoloji olarak isimlendirilen bu icat sayesinde bir atlet (koşucu) koşu esnasında vücut sıcaklığı, futbolcunun topa vurma hızı, bir bebeğin anne karnında kalp atış hızı, kola takılan basit cihazlar ile anlık kan basımı ölçümü gibi bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu cihazlar futbol topunun içine, ayakkabının sert bir taban kısmına, bilek, kol hatta deri altına dahi yerleştirilebilmektedir. Teknolojinin yararları oldukça önemli ve gün geçtikçe önem kazanmaktadır.

Akıllı Saat

Eskilerden günümüzde kullanılan klasik saatlere oranla farklı tür de bulunan saat çeşididir. En önemli özelliği ise “akıllı” olmasıdır. İlk versiyonları sadece hesap yapabilen, alarm kurulabilen, geri sayım sayacı veya kronometre içeren saatler şimdi ise mini bir bilgisayar olarak tanımlanabilir. Cihaz içerisinde bulunan bir çok algılayıcı sensör hayat kurtarıcı özelliklere sahip olabiliyor. Tansiyon, kalp atış hızı gibi ölçümleri yapabiliyor ve bazı türleri ani bir sıkıntı durumunda konum gönderme özelliklerine sahiptir. Diğer bir kullanım alanı ise konuşma özelliğidir. Saat üzerinde ki mini hoparlör sayesinde günlük konuşmalarınızı yapabilir ve müzik dinleyebilirsiniz. Telefonunuza gelen mesajları görebilir, resim çekebilirsiniz. Unutulmaması gereken attığınız adımları sayabilme özelliğine de sahiptir.

Kaynaklar

https://teknolojininyararlari.com/

Son Güncelleme: 14.02.2019 Saat: 18.35

elazığ bayan