Prime Esas Kazanç Nedir, Nasıl Sorgulanır?

tarafından
359
Prime Esas Kazanç Nedir, Nasıl Sorgulanır?

İşverenler kadar işçiler içinde önemli olan bir konu var o da prime esas kazanç konusu. Peki prime esas kazanç nedir, prime esas kazanç nasıl sorgulanır ve prime esas kazanç nasıl hesaplanır? İşte tüm bu soruların cevapları ve merak edilenler…

Prime Esas Kazanç Nedir?

Her ay çalışanlar düzenli olarak maaş alırlar. Maaş alırken verilen maaş bordrosu üzerinden yazılı olan net kazanç prime esas kazanç olarak hesaplanır. Kazanılan tutar üzerinden hesaplanır. Brüt kazanç ise prime esas kazanç ile alakası olamayan bir kazanç birimidir. Bu tutar emeklilik zamanı geldiği zaman, emekli maaşı hesabında oldukça önem taşır. Maaş hesaplanırken kullanılan tutardır. Bu nedenle prime esas kazanç ne kadar yüksek olursa, emeklilik döneminde ki emekli maaşı tutarı da o kadar yüksek olacaktır. Diğer bir söz ile de işsizlik maaşı almak gerekirse bu tutar üzerinden işsizlik maaşı hesaplanacaktır. Yüksek olması işsizlik maaşı bedelinin yüksek olmasına da katkı sağlayacaktır.
1xbet giriş
PRİME ESAS KAZANÇ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Asgari ücret 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girdikten sonra, asgari ücret net 2.020,90 TL olarak belirlenmiştir. Brüt tutarı ise de 2.558,40 TL olarak bilinir. Buna göre bir asgari ücret ile çalışan işçi için hesaplanacak olan prime esas kazanç nedir denince 2.558,40 TL olarak diyebiliriz.

Prime Esas Kazanç Nasıl Sorgulanır?

Sorgulama işlemi oldukça kolaydır. Bu işlemi yapabilmek için sadece e devlet üzerinden giriş yaparak sorgulama işlemi yapılabilir. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e devlet şifresi girilmesi gerekiyor. Bu işlemler ardından ise aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz.

  • E hizmetler bölümünü tıklanır.
  • Açılan sayfa da Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçilir.
  • Ekrana gelecek olan kazanç bilgisi prime esas kazanç tutarı olduğu görülecektir.

İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yıllara Göre Prime Esas Kazanç Tablosu

  • 2016 Asgari Ücret 1.647,00 TL
  • 2017 Asgari Ücret 1.777,50 TL
  • 2018 Asgari Ücret 2.029,50 TL
  • 2019 Asgari Ücret  2.558,40 TL
elazığ bayan