Nazım Payam’ın Yeni Kitabı Yalnızlık Risalesi Yayımlandı

tarafından
148
Nazım Payam’ın Yeni Kitabı Yalnızlık Risalesi Yayımlandı
Muhammet İkbal Yıldız

Muhammet İkbal Yıldız

10 Nisan 2018 Salı 10:15

Uzun yıllardır deneme tarzına yoğunlaşan ve Ses ve Yaz adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği ve ESKADER tarafından yılın deneme kitabı ödülüne layık görülen Nazım Payam, başta Bizim Külliye olmak üzere Türkiye’de edebiyat dergiciliğinin serencamını anlattığı Sılası Türkçe adlı kitabının ardından yeni şiirlerinden oluşan Yalnızlık Risalesi de Ötüken Yayınları arasından çıktı.

Nazım Payam Yalnızlık Risalesi’nde Müslümanca yaşamayı arzulayan ve arzuladıklarını hayata sevk etmek isteyen insanların yalnızlığını anlatıyor.

Payam’ın şiirlerinde tasavvuf geleneğimizde var olan bazı değerlere ve kalıplara karşı da güçlü bir sorgulama hâkim durumda. Payam satırlarında günümüz Müslümanlarına sirayet eden ölçüsüzlük, dünyalık ihtiraslara kapılma ve her şeyin karşıya dayandırılmasına karşılık, yalnızların birbirilerine olan güvensizliklerini de şiir diliyle sorgulamaktadır.

Yalnızlık Risalesi, Ermişler Risalesi ve Müjde Risalesi adıyla üç bölümden oluşan kitapta Yazar Payam tarafından 57 şiire yer verilmiş durumdadır. Kitabın arka kapağında ise Yapayalnız adlı şiiri yer almaktadır.

Yapayalnız

Küçülttün ya dünyayı
Doldu büyüyen deniz

Buydu, şuydu, oydu kıyıda
Kesilmiş odun gibi kaldı/ ama
Dinmedi uğultu, düzelmedi çarşı

Koptu, hiç kopmaz dediğin halat
Git git kimsesiz

elazığ bayan