Navlunda Yabancı Payı Arttı

tarafından
350
Navlunda Yabancı Payı Arttı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) istatistiklerine göre sektördeki maliyet artışı taşımacılıkta yabancı payını artırdı.

UND’nin 2018 Aralık raporlarına göre;  karayolu ihracat taşımalarında Türk araçları düşüş kaydederken yabancı araçlar payını %6 artırdı, bu rakam ithalat taşımalarında ise çok daha yüksek. İthalat taşımalarında yabancıların Pazar payı 2017 göre %33 artış gösterdi.  Yabancıların payları transit geçişlerde de arttı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği –UND 2018 Aralık verilerini açıkladı. Buna göre Bulgaristan, İran, Gürcistan ve Romanya Türkiye’nin navlun gelirinden en fazla payı alan ülkeler oldu.

Türk araçlarının 2017 de 111bin 953 adet olurken bu sayı 2018 Aralık ayından 104bin 840 adet gerçekleşti. 2018 yılında bir önceki yıla göre Türk araçlarında düşüş yaşandı.  Yabancı araçlar 2018 yılında bir önceki yıla göre payını %6 artırarak ihracat taşımalarının %22’ini gerçekleştirdi.

İhracat taşımacılığına ilişkin açıklamalarda bulunan UND İcra Kurulu Başkan Vekili Erman Ereke, Türkiye’nin ihracat taşımacılığında yabancılardan taşıma hizmeti almak zorunda kaldığını ve yabancıların ihracat taşımacılığında 800milyon Euroya yakın hizmet verdiğini kaydetti. Türk plakalıı araçlar yük bulmakta zorlanırken döviz gelirinin yurt dışına gittiğini belirten Ereke; “bu taşımaları  Türkler yapabilse yakıt ve personel gibi çok sayıda kalemde ödenecek vergilerle ekonomiye büyük katkı sağlar” dedi.

elazığ bayan