Mostar’da Ne Yenir, Ne İçilir?


Mostar; Bosna – Hersek’in Hersek bölgesinde yer alan en büyük kenttir. Hersek – Neretva Kantonu’nun idari merkezi olan şehir, yaklaşık 105.000 bin nüfusludur. Şehir yaşadığı iç savaş sonrasında ciddi şekilde zarar görmüş, şehre ismini veren Mostar Köprüsü Hırvatlar tarafından yıkılmıştır.

İç savaş sırasında şehrin etnik yapısında da değişiklikler meydana gelmiştir. Bunun sonucunda Hırvatlar şehrin batısında, Müslümanlar ise şehrin doğusunda yaşamaya başlamışlardır. Yine Sırpların pek çoğu şehri terk etmiştir. Savaş sonrasında ise şehirde zarar gören tarihi eserler restore edilmiştir. Yıkılan Mostar Köprüsü’nün beden duvarları ve zemini; ABD, Türkiye, İtalya, Hollanda ve Hırvatistan’ın katkıları ile güçlendirilmiştir.

Mostar denilince akla gelen ilk şey tarihi Mostar Köprüsü olsa da, mutfağı ile de dikkat çekmektedir. Peki, köprüsü ile ünlü Mostar’a ne yenir, ne içilir?

Mostar Mutfağı

Mostar mutfağının ana yiyeceklerinin pek çok çeşidi ekmektir. Yine sebze yemekleri de oldukça yaygındır. Ancak bu yemekler genellikle et ve soğanla birlikte pişiriliyor. Aslında Mostar mutfağının en önemli özelliği süt ve süt ürünlerinin kullanılıyor olmasıdır.

Bosnian Bean Soup

Türkçe karşılığı olarak fasulye çorbası diyebileceğimiz Boşnak usulü bu yemek, içerisinde birçok malzemeyi barındırıyor. Bu malzemeler arasında; havuç, biber, pastırma ve doğranmış füme etler yer alıyor. Malzemelerinden de anlaşılacağı üzere oldukça sağlıklı bir yemek olan  Bosnian Bean Soup’u denemenizi öneririz.

Cevapi

Cevapi, Balkanlarda çok fazla sevilerek yapılan bir et yemeği. Yemeğin yapılışı sırasında etler ızgarada ya da kömürde pişiriliyor. Sunumunda ise etlere köy peyniri, acılı ezme ve soğan eşlik ediyor. Lezzetiyle herkesi kendisine hayran bırakan bu lezzeti tatmadan Mostar’dan dönmeyin.

Ražnjići

Ražnjići, Türkiye’de şaşlık olarak da biliniyor. Mostar’da sevilerek tüketilen bu lezzet, etlerin sebzeler ile şişe geçirilmesiyle yapılıyor. Ayrıca etler ızgarada pişirildiği için besin değerini kaybetmiyor.

Begova Corba

Mostar mutfağının en çok sevilen lezzetlerinden bir diğeri ise Begova çorbasıdır. Hatta Mostar’da yemeklere öncelikle bu çorba ile başlanıyor. İçerisinde; havuç, patates, tavukgöğsü ve bamya bulunan bu yemek, aynı zamanda oldukça sağlıklı bir çorba türüdür. Eğer yolunuz Mostar’a düşerse bu lezzetleri mutlaka tatmanızı öneririz. Şehir ile ilgili merak ettiğiniz diğer konular için seyahat sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: www.cesurgezgin.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir