Meyve Sebze Fiyatları Mercek Altında

tarafından
309
Meyve Sebze Fiyatları Mercek Altında

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hallere eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda sebze ve meyve fiyatlarında fahiş fiyat tespit ettikleri 88 firmaya idari para cezası uygulandığını söyledi.

Hallerde başlatılan denetimlerin ilk sonuçlarını Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıkladı. Yapılan denetimlerle sebze ve meyve fiyatlarının mercek altına alındığının altını çizen Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı müfettişleri ve Ticaret İl Müdürlükleri koordinasyonunda denetimler yapıldığını ve müstahsil makbuzu ile alım satım faturalarındaki fiyatları miktarlarının tek tek incelendiğini söyledi.

Düzenlenen operasyonlarda sebze ve meyve fiyatlarındaki vurgunun ortaya çıkarıldığını belirten Bakan Pekcan; “ilk belirlemelere göre ürün tedarikinde aracılar rekabet unsurları ihlal edilerek fahiş fiyat oluşumuna yol açılmış. Aracıların kayıt dışı işlemleri ile gerçeğe aykırı fiyat beyanlarının ürün fiyatlarında yüksek artışlara sebep olduğu künyedeki bilgilerin eksik ve yanıltıcı olduğu yönünde bulgular tespit edildi” dedi.

İstanbul, Ankara, Antalya, Adana, Mersin’de bulunan toptancı hallerinde Ticaret Bakanlığı müfettişleri tarafından yapılan denetimlerde sebze ve meyve fiyatlarında yüzde 800’lere varan fahiş fiyat artışı tespit edildiğini belirten Bakan Pekcan; “Fahiş fiyat uygulayan ve vatandaşlarımızın mağduriyetine neden olan, mevzuata aykırı işlemler karşılığında 88 firma hakkında 2 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için Bakanlığımızca idari işlem başlattık” dedi.

elazığ bayan