İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Belgeler Evraklar Nelerdir? 2019 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

tarafından
301
İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Belgeler Evraklar Nelerdir? 2019 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

En çok merak edilen konulardan biri olan işsizlik maaşı için gerekli şartlar, işsizlik maaşı için nereye başvurulur, işsizlik maaşı ne kadar alırım, işsizlik maaşı için gerekli evraklar, 2019 işsizlik maaşı ne kadar gibi sahibe escort beylikdüzü soruları merak edilmekte. Bu haber de tüm bu soruların cevaplarını araştırdık ve tüm merak edilenler…

İşsizlik Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

Çalışılan kurum ve kuruluşlardan bir sebep doğrultusunda işveren tarafından çıkarılan işçi işsizlik maaşı alma hakkına sahiptir. Herhangi bir yasal sıkıntı olmamasına rağmen işçi kendi isteği ile işten ayrılır ise işsizlik maaşını alma hakkına sahip değildir. İşsizlik maaşı alabilmek için İŞKUR’a başvuru yapılmalıdır. Bu başvuru sırasında istenen evraklar tamamlanmalı ve doldurulacak formlar eksiksiz doldurulup teslim edilmesi gerekir. Bu başvuru işleminden sonra İŞKUR son 3 yıl içerisinde 600 gün işsizlik sigortası yatıp yatmadığını araştıracak ve maksimum 15 iş günü içerisinde telefona mesaj yolu ile dönüş yapacaktır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Alırım?

İşsizlik maaşı ne kadar alırım hesabı ise oldukça basittir. Bunun için yapılması gereken son dört aylık prime esas kazanç hesaplanır. Bu hesaplanan tutarın %40 tutarında ödeme alınır. Bu hesaplama miktarı, 4857 sayılı İş Kanununun 39. maddesine göre 16 yaşından büyük olan işçiler için uygulanan asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemez.  Buna göre hesaplanan işsizlik maaşı 4 dört aylık olan prime esas kazanç hesaplanır ve bunun %40 oranı alınır. Bu duruma göre işsizlik maaşı miktarı ortaya çıkmış olur.

İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İşsizlik maaşı alabilmek için İŞKUR’a gidilir. Gittikten sonra işsizlik maaşı ile ilgilenen memur ile görüşülür. Memur aşağıda ki evrakları isteyecektir.

  • Bir adet kimlik fotokopisi, kimlik aslı ibraz edilmek zorundadır.
  • İşveren tarafından düzenlenen veya işten ayrıldığını gösteren belge

Bu iki belge bu işlemler için yeterli olacaktır. Memur bir tane daha form verecek ve oraya doldurulması gereken bilgiler doldurulacaktır. Bu işlem yapıldıktan sonra sadece beklemek gerekiyor.

Bu bekleme sürecinden sonra olumlu veya olumsuz cevap kullandığınız cep telefonu numarasına mesaj yolu ile iletilmektedir. Eğer olumlu sonuçlandı ise e devlet üzerinden bilgi alabilir ve işsizlik maaşı tutarı hakkında net bir bilgiye sahip olunabilir. Olumlu gelen mesaj ardından net ne kadar maaş ödeneceği gözükmektedir.

elazığ bayan