İpek İpek, mutlu iş hayatının sırlarını yazdı

tarafından
291
İpek İpek, mutlu iş hayatının sırlarını yazdı

İş ilanına başvurdunuz…
Başvurduğunuz pozisyonun aranan niteliklerini taşıyorsunuz…
Mülakatınız harika geçti…
Ama sonuç olumsuz…
İşe alınmadınız…
Nedeni sosyal medya paylaşımlarınız olabilir…
Yeni teknolojilerle birlikte birçok iletişim ortamları etkileşimli ve çoklu ortamda çalışmaya başladı. Teknolojinin gelişmesi ile dünyada hızlı bir şekilde gerçekleşen değişim süreci, çalışma hayatında hızlı ve güçlü bir şekilde etkisini göstermektedir. Günümüzde internete erişim günden güne her an ulaşılabilir bir konuma gelmiştir. Mobil cihazlar ise her an, orada var olan bir ortam sunmuştur. Dolayısıyla işletmeler, değişim sürecinde rekabet ortamında varlığını koruyabilmek için insan kaynakları kavramının önemi gün geçtikçe artmış, doğru işe doğru kişinin bulunup seçilmesi insan kaynakları bölümünün asıl görevlerinden biri haline gelmiştir. İşletmeler doğru adaya ulaşabilmek için sosyal medyayı önemli bir yol olarak görmektedir. İnsan kaynakları işe alım süreçlerinde aday araştırma ve bulmayı sosyal medya üzerinden daha fazla tercih ederek normal özgeçmişin yanında sosyal medya profillerini de bakmayı tercih edebilmektedir.
‘Dijital çağdaki değişimlerle birlikte sosyal medyanın eğlence aracı olarak kullanılması dönemi sona mı eriyor?’ sorusuyla karşı karşıyayız.
Çünkü; insan kaynakları, şirketlerin iletişim kanallarına bakarak adayların kötü alışkanlıkları, arkadaş çevreleriyle kurdukları diyalog gibi kritik unsurları irdeleyerek aday hakkında bilgi sahibi olacağı bir mecrayı titizlikle incelemektedir.
Sosyal medyada sergilenen davranışlar, işe alımlarda çok kritik bir unsur haline gelmektedir. Popüler sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlar, beğeniler hatta takipçilerin, takip edilen kişilerin nitelikleri bile insan kaynakları tarafından incelendiğini düşünelim. Bu açıdan sosyal medya; bir işe alım yetkilisinin, işe başvuran adayın kişiliğini, ne tür etkinliklere katıldığını, kimleri takip ettiğini görmesine imkân vermektedir; dolayısıyla işe alım yetkilisi, şirket ve değerleri ile uyumlu olup olmadığını kolayca anlayabilmektedir.
Sosyal medyada tutarlı profil, uygun görsel malzeme, sektörel gruplara katılım, samimiyet işverenlerin gözünde artı puan olacaktır.
Bunlar göz önüne alındığında,
 * Sanal ortamlara fotoğraf yüklerken çok dikkatli olmakta fayda var. Paylaşılan her şey bireyi temsil etmektedir.
* Özlük bilgilerinin paylaşıldığı platformlarda hiç tanınmayan kişilerle arkadaş olmaktan kaçınmak gerekir.
* Twitter, Linkedin gibi sosyal medya platformlarında sektörle ilgili kişileri takip etmek işe alım sürecinde kullanıcının yararına olacaktır. İnsan kaynakları, adayların faydalı, önemli kanalları ya da iş dünyası liderlerini takip edip etmediklerini kontrol edebileceğini göz ardı etmemek gerekir.
* Sosyal medyada arkadaş çevresiyle her türlü diyaloga girmek, her şeyi paylaşıyor olmak da kullanıcı açısından dezavantajdır. Sosyal medya üzerinden kurulan her ilişki ve iletişimler bireyin günlük yaşantısının bir uzantısıdır; ancak özel hayatın gizliliğine önem vermek gerekmektedir.
* Linkedin, Kariyernet, Secretcv, yenibiriş, elemannet gibi platformlarda CV oluşturulurken seçilen fotoğraflar önemlidir. Mülakata davet edilmemenin en büyük sebebi de CV’nin fotoğrafsız olması veya başvurulan ilana uygun profil fotoğrafı olmamasıdır.
* Başvurulan ilanda aranan nitelikler çok önemlidir ve çok iyi okunmalıdır. Görülen her ilana başvurmak, aynı şirkette birden fazla ve birbirinden alakasız ilana başvuru yapmak işe alım sürecinde olumsuz bir izlenim bırakabilmektedir.
* Davet edilen mülakata gitmemek… Ve haber vermemek… Bu durumda insan kaynakları yetkilileri, iş ilanı verdiği sitede bu durumu raporlayabilmektedir.
Sonuç olarak, internet şirketlerinin kişilerin geçmişte sosyal medyada paylaştıkları ve sildikleri verileri dahi işe alım yetkililerine sunabildiklerini unutmamak gerekir.
Yapılması gerekenler; tutarlı bir profil, uygun görsel malzeme, sektörel gruplara katılım, samimiyet…
Yapmaması gerekenler; uygunsuz içerik, işverenden yakınma, başkalarını taciz veya rencide etmek, yalan ifadeler paylaşmak…
Size bu yazımda; işe alımda dikkat etmeniz gereken hususları, incelikleri ve özellikle sosyal medyanızı nasıl kullanmanı gerektiği konusunda elimden geldiğince bilgi vermeye çalıştım.
Bunları uygulamanız bence sizin için oldukça yararlı olacaktır.
Sağlıklı ve mutlu bir yaşantınızın olması dileğiyle;
Kalın Sağlıcakla…

Kaynak: haberfuarı.com

gaziantep mutlu son
elazığ bayan