İmplant Uygulama Aşamaları Nelerdir?

tarafından
285
İmplant Uygulama Aşamaları Nelerdir?

 

İmplant Uygulama Aşamaları Nelerdir?

İmplant uygulama aşaması diş hekiminin hastasını radyografik ve klinik muayeneden geçirerek, çene kemiği ve diş eti dokularının uzunlukları ve çapları belirli olan implantların yerleştirilebilmesi adına yeterli genişlik ve derinliğe sahip olup olmadıklarını incelemesi ile başlar.

Diş hekimi, gerekli gördüğü hallerde daha kapsamlı bir inceleme yapmaya da karar verebilir. Örneğin, implant yapılacak olan bölgenin kemik dokusunu detaylı bir şekilde incelemek adına tomografi isteyebilir. Hastada birtakım sistemik hastalıkların ya da kemik erimesinin varlığı durumunda ise kan tahlili talep edebilir. Ardından implant planlaması ve protez hakkında hastasını bilgilendirir. Hastadan onay almasını takiben operasyon aşamasına geçer.

Lokal anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi bir işlem olan implant uygulaması, dişetinin kemik üzerinden kaldırılmasını, implant çapına uygun genişlikte olan özel firezler yardımıyla kemik içerisine yuva açılmasını ve bu yuvaya implantların yerleştirilmesini kapsar.

Bir sonraki aşamada ise dişeti dikişle kapatılır. Operasyon esnasında hastaya lokal anestezi uygulandığından hasta, herhangi bir ağrı yada acı hissetmez. Ancak hasta, operasyon sonrasında normal bir diş çekimi sonrasında hissedebileceği kadar ağrı ve acı çekebilir. Buzla kompres uygulaması ile hasta, ağrı, acı ve şişlikten kurtulabilir.

Ameliyat sonrasında implantların tam anlamıyla kemik yüzeyine bağlanması için bir süre beklemek gerekir.

Bu süre dolduğunda ise üst yapı yapılabilir. Operasyon sonrasında kalıcı protezler yerleştirilene dek hastaya geçici protezler takılır.

İyileşme süresi tamamlandığında diş hekimi tarafından implant üstüne protez yapılır, böylelikle kemik içerisine yerleştirilen sabit yapıya bağlı olan, doğal dişleri birebir taklit eden bir diş yapısı elde edilmiş olur.

Sabit ya da hareketli protezlerin bu yapı üzerine inşaası ile protez işlemi tamamlanmış olur. Operasyon sonrasında kemik ile implantın kaynaşması yani osseintegrasyon için gerekli olan süre 3-6 ay arasında hastaya göre değişiklik gösterir.

Bununla birlikte son yıllarda kemik içerisinde oldukça sıkı bir şekilde tutunan implantlar sayesinde 3-6 ay boyunca beklenmeksizin protez yapım aşamasına da geçilebilir.

Üst çenede yer alan sinüs boşlukları, alt çenede bulunan mandibüler kanal isimli anatomik oluşumlar, derinlik açısından implantların yerleştirilmesi için kısıtlayıcı olabilir. Hatta çene yatay genişlikleri, implantların çapı için yeterli ve uygun olmayabilir.

Bu gibi durumlarda ileri cerrahi birtakım tekniklerden yararlanılarak, kemik yaratılmaya ve kazanılmaya çalışılır. Hekim, hastasının onayını aldıktan sonra ileri cerrahi bir teknik uygulamayı tercih edebilir. İmplantların yerleştirilmesinden önce kemik dokusu kazanma işlemleri yapılabilir. Bu durumda implantlar bu işlem esnasında ya da sonrasında yerleştirilebilir. İleri cerrahi işlemler, bekleme süresini de uzatabilmektedir.

Kaynak: http://www.adaklinik.com/ankara-implant-ve-implant-fiyatlari

 

elazığ bayan