İl Özel İdaresinden Hayvancılık Altyapısına Önemli Destek

tarafından
263
İl Özel İdaresinden Hayvancılık Altyapısına Önemli Destek
Muhammet İkbal Yıldız

Muhammet İkbal Yıldız

22 Mart 2018 Perşembe 13:34

Yapılan ve bölge halkının hizmetine sunulan HİS göletleri hakkında bir açıklama yapan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu, İl Özel İdaresinin DAP kaynakları ile yapımını gerçekleştirdiği sulama göletlerinin ülkemizin hayvancılık alanındaki gelişimine çok önemli destek sağlayacağını söyledi.

Sabuncu açıklamasında şunları kaydetti, “Elazığ İl Özel İdaresince 2016 ve 2017 yılı yatırım programı dâhilinde Karakoçan İlçesinde Mirahmet, Deveci, Akyokuş ve Çavuşyolu – Yüzev Köyleri ile Kovancılar İlçesi Yukarıdemirci Köylerinde 6 adet Hayvan İçme Suyu Göleti yapılarak tamamlanmıştır.

Ayrıca Karakoçan Başyurt, Kalkankaya, Yenice ve Kovancılar Köprüdere Köylerinde yapımları tamamlanan HİS göletleri ise güneş enerjili sistemle yapılmış ve göletler için gerekli olan su sondaj sistemini tamamlayan enerji panellerinden karşılanarak tamamen maliyetsiz bir sistem oluşturulmuştur.

Yapılan bütün Hayvan İçme Suyu Göletleri ve Güneş Enerjili Hayvan İçme Suyu Tesislerinin finansmanı DAP Erzurum Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından karşılanmıştır.

Tamamlanan Hayvan İçme Suyu Göletlerinden bu köylerde ikamet eden vatandaşlarımızın sahip olduğu toplam 2930 adet büyükbaş, 11.100 adet küçükbaş hayvanın içme suyu ihtiyacını karşılayacaktır. Yine bu köylerde yaşayan ve hayvancılık ile iştigal eden 537 ailenin hayvan içme suyu problemi giderilmiştir. Göletler bölgemizde hayvancılığın gelişimine gelecek dönemlerde önemli katkılar sağlayacaktır. Yapılan çalışmanın vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

elazığ haber

elazığ bayan