Hijyen Dezenfektasyon Sanitasyon Nedir Nasıl Sağlanır?

tarafından
511
Hijyen Dezenfektasyon Sanitasyon Nedir Nasıl Sağlanır?

Gıda güvenliği sektöründe yer alan kuruluşlar arasında en kayada değer husus hijyen, dezenfektasyon ve sanitasyondur. Bu yazımızda sırasıyla hijyen, dezenfektasyon ve sanitasyonun ne anlama geldiği ve HACCP uygulamalarını sağlamada nasıl uygulanabileceği anlatılmaktadır.

Gıda Firmalarında Temizlik

Temizlik kısaca görünen kirlerin giderilmesi işlemidir. Gıda firmalarının çalışanları tüm alanlarda temizlik kurallarına riayet etmekle mükelleftirler. El temizliği, temiz kıyafetler giyilmesi gibi uygulamalar bu amaçla yerine getirilir. Temizlik talimatları her çalışanın anlayabileceği ve kolayca görüp okuyabileceği biçimde ilgili yerlerde asılıdır.

Firmaların detaylı temizlik planları bulunmaktadır. Günlük temizlik planları rutin işlemleri kapsayıcıdır. Haftalık ve aylık planlar ise daha detaylı en ince noktalara kadar işlem yapılmasını sağlamaktadır.

Temizlik daha çok genel ve kapsayıcı tanım olarak kullanılmakta hijyen, dezenfektasyon ve sanitasyonun genel anlamıyla ifade edilebilmektedir.

Gıda Hijyeni Sağlama

Hijyen içeriğinde dezenfektasyon ve sanitasyonu barındıran ve tüm mikroorganizmaların ortamdan temizlenmesi çalışmalarıdır.

ISO 22000 gıda güvenliği yönetim sistemi uygulamalarında sözü edilen HACCP uygulamalarının odak noktası gıda tehlikelerinin önlenmesi amacıyla uygulanmaktadır.  Sürdürülebilir hijyen uygulamaları ancak HACCP faaliyetlerinin eksiksiz ve hatasız yerine getirilmesiyle önem kazanabilir. Aksi durumda gıda güvenliğinde açıklar ortaya çıkabilirler.

Gıda Üretimde Dezenfektasyon

Dezenfektasyon işlemi mikroorganizmaların bir kısmını (daha çok zararlı organizmaları) yok etmeyi hedefleyen ve farklı gıdaya uygun dezenfektanlar ile uygulanabilir.

Her alanın (fayanslar, ahşaplar gibi) uygulanması gereken dezenfektasyon prosedürü farklı kimyasal veya organik bileşenlere sahip temizlik malzemeleriyle gerçekleştirilebilir. Bunlar ve kullanım kısıtları yasalar ile belirlenmektedir.

Gıda Güvenliğinde Sanitasyon

Sanitasyon uygulaması ortamdaki tüm (sporlar da dahil) mikro canlıların kökünden yok edilmesi işlemleridir. Sanitasyon sağlandığında ortamda bulaştırıcı ve kirletici artık kalmamış demektir.

Dikkatle incelenecek olursa çöpler, atıklar gibi görünenden başlayan temizlik son aşamada giderek küçülerek mikro düzeyde temizlik ile sonlanmaktadır. Bu bir temizlik döngüsü olup bir defa da tamamlanmaz. Süreklilik gıda güvenliği konusunda tekrar etmesi gereken bir konudur.

Çoğu tehlikeli bakteri veya virüsü insanlar kendi elleriyle gıda üretim alanlarına katmaktadır. Bu nedenle gıda üretiminde takı kullanmamak, saç bonesi kullanmak, yüzük takmamak, tırnak bakımı ve temizliği, el temizliği, anstiseptik kullanımı ve WC gibi riskli pis alanların üretim alanlarından yalıtılması maksimum seviyede güvenlik tedbirlerini beraberinde getirecektir.

Gıdanın üretim ve depolama alanlarına dışarından yetkisiz kişiler alınmamalıdır. Fare gibi hastalık ve mikrop yayıcılara karşı PEST kontrolleri konusunda uzman bir firma ile anlaşılması hijyen temelleri arasındadır.

Dışarıdan içeriye açık pencere, rüzgar, kapı gibi alanlardan girebilecek toz, böcek, sinek gibi istenmeyen dış etkenlerin belirlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması sağlıklı üretimin ana yapılarıdır.

Sanitasyon Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bu gibi detaylı ve görülmeyen düşmanların elimine edilmesinde en çok tercih edilen klorlama ve ozon kullanımıdır. Ozonun gaz haliyle kullanımı risklidir. Daha çok suyu dezenfekte etmek ve sebze, meyveleri bu ozonlu su ile yıkamak etkili bir yöntemdir.

Klor ile dezenfektasyon ise daha çok zemin ve çeşitli yüzeylerin arındırılması için en çok tercih edilen kimyasaldır. Cl2 ile ifade edilen klor bulunan temizleyiciler çeşitli alanların temizliğinde bire yüz veya bire iki yüz gibi oranlarda seyreltilerek kullanılmaktadır. Ozonlu mutfak bataryaları gıda temizliğinde pratik bir çözüm sunabilmektedir.

erzurum escort bayan sakarya mutlu son
elazığ bayan