Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi? İşte Şartlar ve Detaylar

tarafından
284
Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımı Emekli Olabilir Mi? İşte Şartlar ve Detaylar

Çalışanlar olarak değerlendirildiği zaman çalışanların %70’lik kısmı şuanda erkekler oluşturmaktadır. Bunu baz alacak olursak kadınların büyük bir çoğunluğu ev hanımı diyebiliriz. Bu sebeple sigortası olmayan ev hanımı çalışmadan emekli olabilir mi sorusu ortaya çıkıyor. Ev hanımlarının hayatlarını garanti altına almak ve geleceklerini rahat bir şekilde idame etmelerini sağlamak için birçok imkan sunulmaktadır. Artık ev hanımları istekleri durumunda emekli olabiliyor, sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor ve yaş dolduğu zaman emeklilik hakkını kazanıp emekli olabiliyorlar. İşte tüm detaylar…

Ev hanımları emekli olabilir mi?

Eskiden bu konu sorunun cevabı net bir şekilde hayır idi. Ama yapılan yasa değişiklikleri ile birlikte bu durum da değişti. Buna göre ev hanımlarına emekli olabilme imkanı tanındı. Bu imkan kapsamında ev hanımları emekli olabilecek. Ev hanımları emekli olabilir mi sorusu bu yasa ile ortadan kalkmış durumda. Emekli olmak isteyen ev hanımları SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapmaları ve bu konu da taleplerini iletmeleri gerekmektedir.

SGK da belirtecekleri şartlar uygun olması durumunda, ev hanımları prim ödemelerini yaparak emekli olma hakkına sahip olacaklar. Emekli olunması durumunda hem emekli maaşı alınacak, hemde sağlık sigortasından yararlanılacak. Size özel şartların uygun olup olmadığını araştırmak ve incelemek için size en yakın SGK müdürlüğüne bizzat başvuru yapılması gerekiyor. Bu sayede ev hanımı emeklilik hayali de gerçekleşmiş olacak.

Ev hanımı sigortalı olması için gerekli şartlar nelerdir?

Ev hanımları için isteğe bağlı sigortalı olabilme durumu olduğunu yukarı da belirtmiştik. Fakat bu emeklilik için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. İşte bu şartlar;

  • 18 yaşını bitirmiş olmak,
  • Hiçbir yerde çalışmıyor olmak,
  • Örtü, çarşaf, halı, dantel, nakış, paspas, çiçek ve buna benzer birçok el sanatları bulunmaktadır. Bunlardan kendi imkanları doğrultusunda üretiyor ve satışını yapıyor olması gerekiyor.

Bu üç şartı sağlayan her ev hanımı emeklilik için başvuru işlemi yapabilir.

elazığ bayan