Helal gıda nedir?

tarafından
692
Helal gıda nedir?

Mağazalarda, restoranlarda ve paket servislerde helal ürünlerin daha net etiketlenmesi tüketicilerin güvenini işaret eden önemli bir uygulamadır. Peki helal nedir?

Helal nedir?

Helal, Arapça’da izin verilmiş olan anlamına gelir. Helal gıda, Kuran’da tarif edildiği şekilde gibi İslam hukukuna uygun olan gıdalardır.

Büyükbaş veya kümes hayvanlarını kesmenin İslami biçimi olan kesilerek öldürülmesidir. Bu şekilde yapıldığında necis olan kan hayvanın tüm vücudunu terk ederek sağlıklı bir et ortada kalacaktır.

Kesim sırasında hayvanlar canlı ve sağlıklı olmalı ve karkastaki tüm kan boşaltılmalıdır. Kesimden hemen önce kasabın besmele çekmesi helal gıda adına önemli bir zorunluluktur. Kesilmeden önce hayvanların sersemletilmesine izin verilip verilmeyeceği gibi helal unsurlar hakkında tartışmalar vardır. Bununla birlikte başına vurarak öldürmek caiz değildir. Kan necistir.

Helal gıda konusunda dünyada lider konumda iki ülke bulunmaktadır. Bunlardan ilki Koşer belgesi adıyla tam anlamıyla helal şartlarına riayet eden İsrail’dir. Diğer ise daha sonra kurulmuş olan helal Malezya JAKIM bünyesinde faaliyet gösteren helal kurumu ve yine Malezya devletinin İslam Birliği Teşkilatı üyelerince de kabul gören IHI Aliance onaylı helal gıda belgeleridir.

Helal gıda ne kadar yaygın?

Bugün tüm dünyada bir buçuk milyarın üzerindeki Müslüman nüfusu ile helal gıdaya olan talep oldukça çarpıcıdır. Pek çok ülkeden helal belgeli ürünler aranmakta ve farklı ülkelerdeki Müslümanların inançlarına uygun gıdalar ve bu gıda zincirlerine satış yapan gıda üreticileri için ticari bir fırsat da sunabilmektedir.

Koşer belgesi farklı mı?

Koşer demek Yahudilik inancını uygulayanlar tarafından neyin yenilip yenemeyeceğini yöneten Yahudi beslenme yasasına uygun gıdalar demektir.

Hem cerrahi olarak keskin bir bıçak hem de özel olarak eğitilmiş kasapların kullanılmasını gerektirmesi açısından kesim yönteminde İslami helal kesim ile benzerlikler vardır.

Yahudi kanunları, bayıltma kullanımını kesinlikle yasaklar ve etler kutsanmaz. Helalden farklı olarak koşer, her kesimden önce besmele çekilmesini zorunlu tutmamaktadır. Koşer, siyatik sinir ve belirli yağlar dahil olmak üzere karkasın belirli kısımlarının tüketimini yasaklar. Helal ayrıca testisler ve mesane dahil olmak üzere bazı karkas parçalarının tüketimini de yasaklamaktadır.

Helal belgesini kim verir?

Helal belgelendirme faaliyetleri konusunda tam akreditasyon yapısı malesef bulunmamaktadır. Bununla birlikte Malezya devleti helal gıda yapısını ilk resmileştiren ve bunun için bir helal standartı düzenleyen ilk devletlerden olduğundan Malezya onaylı helal belgeleri İslami ülkelerde akredite edilmiş olarak kabul edilmektedir.

Helal sertifikasının alınmadan önce bir sistematiğe oturması ve eğer gıda üretimi yapan firmada mevcut ise buradaki gibi bir ISO 22000 gıda güvenliği yönetim sistemiyle kolaylıkla birleştirilerek uygulanabilir.

kocaeli mutlu son
elazığ bayan