Harput ve Kapalı Çarşı Öyle Güzel Olacak ki !

tarafından
267
Harput ve Kapalı Çarşı Öyle Güzel Olacak ki !

Özel bir otelde gerçekleştirilen toplantıya Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve kurum müdürleri, akademisyenler, öğretim görevlileri, STK temsilciler, mahalle muhtarları, kültür-sanat camiası, medya mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantıda kadim bir tarihe ev sahipliği yapmış Harput ve Kapalı Çarşı’ya ait restorasyon projeleri anlatıldı.

Harput’taki restorasyon ve kazı çalışmalarına ilişkin bilgileri Elazığ Belediyesi KUDEB Birim sorumlusu Kadir Atıcı, Kapalı Çarşı’ya ait bilgileri ise Yüksek Mimar Servet Karataş aktardı.

BAŞKAN YANILMAZ: “TARİHİ MİRASI GELECEĞE TAŞIYORUZ”

Birlikte yönetim anlayışı gereği yapmayı planladıkları bütün çalışmalarda, hemşerilerimizin fikir ve önerilerini esas alarak adım attıklarını belirten Başkan Yanılmaz, ortak mirasımız olan Harput ve Kapalı Çarşı restorasyon projelerine ilişkin lansman toplantısını da bu amaçla gerçekleştirdiklerini kaydetti.

“BİR YIL İÇERİSİNDE TAMAMLAYACAĞIZ”

Restorasyon çalışmaları onaylanan ve ihalesi yapılan tüm çalışmaları, bir yıllık süre içerisinde bitirip hizmete açacaklarını kaydeden Başkan Yanılmaz, Harput’u en kısa sürede hak ettiği değere kavuşturacaklarını söyledi. Harput’taki restorasyon çalışmalarını uzman ekiplerle birlikte yürüttüklerini belirten Başkan Yanılmaz, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Harput’ta 2014 yılından sonra attığımız en önemli adım, defni yasaklamaktır. Harput bir mezarlıklar şehri ya da yeme içme şehri olmamalı. Biz Harput’u gezilebilir bir şehir, her taşının, toprağının, binasının derinlemesine incelenmesi gereken turist rehberleri tarafından anlatılması gereken bir şehir olarak görüyoruz. Elazığ’ın tarihi kimliğini yazılara dökmemiz, kitap haline getirmemiz ve gelecek nesillere bunu taşımamız gerek. Bu açıdan Harput’a kuzey çevre yolunun kazandıracağı değer de çok önemlidir. Harput’a farklı bir ulaşım ağının oluşmasına vesile olacaktır. Ancak Harput’a nerelerden girerseniz girin ‘Hüseynikten çıktım şehir yoluna’ türküsünün o şehir yolunun mitolojisini, mistiğini ve güzelliğini veremezsiniz. Bu açıdan Hüseynikten Harput’a giden o şehir yolunu da inşallah 2018 yılı planlamamız içinde yapmaya başlayacağız. 2019 yılında da bitireceğiz.”

Hazırladıkları projelerin yapımının bir yılı geçmediğini dile getiren Başkan Yanılmaz, “Diyarbakır Tarihi Eserleri Koruma Kurulu tarafından onaylanan ve ihalesini yaptığımız bütün çalışmaları bir yıllık süre içinde bitirip hizmete açacağız. Balakgazi parkının çok farklı bir park olarak hayata geçirileceğini görmüşsünüzdür. Harput’tan attığımız her adımda tarihi misyonu düşünürken aynı zamanda Harput’un estetiğini ve güzelliğini de düşündük. Hiç bir olaya bakarken benim olsun, belediyenin olsun, öyle kalsın mantığıyla bakmadık. Harput ne kadar tarihi misyona sahip ise hemen kapalı çarşımızda bir o kadar tarihi misyona sahiptir. Elazığ’a gelip de kapalı çarşıya göndermediğimiz hiçbir misafirimiz yoktur. Birazda bilerek gönderiyorum. Elazığ’a döviz bıraksınlar. Dışarıdan Elazığ’a gelip bir kilo tulum peyniri alıp ayrılsalar dahi bu Elazığ’ımız için bir katkıdır” dedi.

“KAPALI ÇARŞI RUHUNU BULACAK”

Kapalı Çarşının tarihi misyonunu görsel olarak yansıtabilecek bir durumda olmadığını ifade eden Başkan Yanılmaz, “Biz Elazığ Belediyesi olarak her hafta kapalı çarşıyı 80 derece sıcak su ve deterjanla yıkıyoruz; ancak bu yetmez. Kapalı Çarşı’nın aynı zamanda mimari olarak da kapalı çarşılara uygun hale gelmesi gerekir. Mimarlarımız konu üzerinde uzun bir çalışma yaptılar. Kapalı çarşının giriş kapıları tam bir Osmanlı hanlarındaki giriş kapısı şekline geldi. İçerideki bütün iş yerlerinin dış mimarisi, tabelaları, görüntüleri birbirini tamamlayacak ve göze hoş gelecek şekilde yapıldı. İnşallah sizlerin de onayından geçerse, bunun ihalesini yapıp fiilen yapım çalışmalarına başlayacağız” dedi.

VALİ KALDIRIM: “YAPILACAK HER ÇALIŞMA HARPUT’A DEĞER KATACAK”

Elazığ’ın markalaşan bir şehir olduğunu vurgulayan Vali Çetin Oktay Kaldırım ise Harput için yapılacak her çalışmanın çok değerli olduğunu belirterek, “Elazığ, tarihi derinliği ile Türkiye’yi aşan, global dünyaya, uluslararası arenaya hitap edecek değerlere sahip bir şehir ve önemli merkez. Sanatın, edebiyatın ve sporun var olduğu bir şehir. Bu açıdan Elazığ ile ilgili konuşurken çok dikkatli konuşmak lazım” dedi.

Program daha sonra katılımcıların öneri ve sorularının yanıtlanmasıyla son buldu.

elazığ haber

Avcılar

Esenyurt

Beylikdüzü

elazığ bayan