Gazze’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı

Filistin topraklarında yaşamını yitirenler için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gıyabi cenaze namazı öğle vaktinde kılınmıştır. İsrail’in Gazze ve Filistin’e yönelik utanç verici saldırılarına bir yenisi eklenmiş ve Gazze’deki bir hastane hedef alınmıştır. Bu acı olayın ardından, maalesef en az 500 kişinin hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasına uygun olarak, ülke genelindeki 90 bin camide öğle namazı sonrasında cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına büyük bir ilgi vardı. Elazığ ve ülkenin dört bir yanındaki camilerde milyonlarca Müslüman, yaşanan felaket için gıyabi cenaze namazı kılarak tepkilerini dile getirdi.

gazze için gıyabi cenaze namazı
gazze için gıyabi cenaze namazı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş gıyabi cenaze namazında şunları söyledi:

Peygamberler diyarı Kudüs’ün, peygamber efendimizin İsra ve Miraç hadiselerini gerçekleştirdiği mescidi aksanın da içinde bulunduğu Filistin topraklarında 70 yıldır büyük bir zulüm işlenmektedir. İnsanlık tarihinin görmediği derecede bebekler katledilmekte, kadın çocuk demeden, mazlum insanlar demeden zalim işgalci İsrail tarafından katledilmektedir. Dünya buna seyirci kalmaktadır. İnsanlık adına utanç verici olaylar yıllardan beri yaşanmaktadır. Vicdanı olanlar nasıl uyuyorlar. Müslüman ülkeler yetkililer nasıl rahat uyuyorlar anlamak mümkün değil. Hele son günlerde, son bir haftadır İsrail’in Filistin üzerinde yapmış olduğu katliam soykırım dünyanın gözü önünde yapılıyor ve ne yazık ki insan olduğunu söyleyen bazı kimseler bazı ülkelerde bunu destekliyor. Filistinlilerin yanında olduğumuzu her zaman söylüyoruz. Peygamberler şehri Kudüs Müslümanların kalbi gibidir. Mescidi aksa miraç peygamberi Hz. Muhammed’in tüm Müslümanlara emanetidir. Bu emanete sahip çıkmak tüm Müslümanların görevidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir