Folklor ile hayata bağlandılar

tarafından
180
Folklor ile hayata bağlandılar

15 Mayıs 2018 Salı 11:18

Elazığ’da Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kalan hastalardan oluşan folklor grubu, bir çok etkinlikte sergiledikleri yöresel oyunlarla dikkat çekerken, kendileri de sosyalleşerek hayata bağlanıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Hazar Baba Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde yaşamlarını devam ettiren hastaların yer aldığı folklor ekibi kuruldu. Kurulan ekipte yer alan hastalar, şehir dışında ve kentteki bazı etkinliklerde yer alarak sosyalleşip hayata bağlanıyor. Kurulan ekip Çayda Çıra başta olmak üzere yöresel bir çok halk oyununu davul zurna eşliğinde oynuyor.

Ruhsal engelli hastalara yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Merkezin Müdür Yardımcısı Şerif Burcak, “Burada 144 kapasiteli bir kuruluşuz Türkiye’nin her tarafında hastalarımız var. Burası sadece yöresel bir bakım merkezi değil. Merkez olarak biz hastalarımıza sadece bakım değil rehabilitasyona yönelik çeşitli çalışmalar yapmaktayız. Bunların içerisinde halay, müzik eğitimi ve doğa yürüyüşü gibi çalışmalarımız var. Bunlar daha çok hastaları rehabilite eden etkinlikler. Ruhsal hastalara yönelik ideal bir yerdeyiz. Suyun kenarındayız. 30 dönümlük bir alan üzerindeyiz. Doğası şehrin stresinden ve yoğunluktan uzak olması hastalar üzerinde olumlu etkiler oluşturuyor” dedi.

Rehabilitasyona yönelik folklor ve müzik etkinliklerinin hastalar üzerinde olumlu etkiler oluşturduğuna dikkat çeken Burcak,” Bu tür etkinlikler hastalarımıza iyi geliyor. Burada aile ortamı ev ortamı oluşturmaya çalışıyoruz. Buraya gelen hastalar tıbbi anlamda tedavisi mümkün olmayan hastalık türü sayılıyor. Çok azda olsa sosyal hayatta yaşamını devam ettirecek türde olup da giden oluyor”diye bilgi verdi.

Burada folklor grubu kurduklarını dile getiren Beden Eğitimi Öğretmeni Volkan Özmen, “Folklor gurubumuzla il dışı ve il içinde etkinliklere katılmaya çalışıyoruz. Folklor gurubunu oluştururken çok fazla zorlanmadık. Doğum günü etkinliklerimiz oluyor. Bu etkinliklerde müzik gösterilerimiz oluyor. Daha çok katılıma hevesli olanlar kendilerini belli ediyorlar. Sahneye çıkıp oyun oynuyorlar ve halay çekiyorlar. Biz bunlara folklor de oynar mısınız diyoruz. Tabi ki zoraki bir şey yok kendi rızalarıyla folklor oynamak istediklerini söylüyorlar. Bizde böyle bir çalışma yaptık gurubumuzu kurduk. Halayı doğum günlerinde yaptık, Erzincan’da film gösterisine gittik, üniversitelerde olsun çağrıldığımız yerlere misafir olarak gidiyoruz”diye konuştu.

Folklor ile ilgili olarak hocalarıyla yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ifade eden hastalardan Muhammet Fatih Topan,” Biz bundan sevinç duymaktayız. Oldukça keyifli geçiyor. Gerçekten devletimizin bize sunmuş olduğu imkanlardan dolayı teşekkür ederiz. Çok güzel günlerimiz geçiyor, sahil kenarındayız. Doğasıyla, çalışanlarıyla, hocalarıyla, ve hemşireleriyle bize şefkatli merhametli ellerini açmışlar. Devlete bundan dolayı teşekkür ederim oldukça güzel ve keyifli günlerimiz geçiyor” diyerek duygularını dile getirdi.

elazığ bayan