En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar? Emekliye Zam! Emekli Maaşı Kimler Alabilir?

tarafından
318
En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar? Emekliye Zam! Emekli Maaşı Kimler Alabilir?

Emekli maaşı ne kadar, en düşük emekli maaşı ne kadar, emekli maaşı zam, emekli maaşlarına zam var mı, emekli maaşı kim alabilir, emekli maaşı alma şartları ve detayları konumuzda yer almakta. Tüm detayları sizin için inceledik ve sorulan tüm soruların cevabı konumuzda.

Her yıl düzenlenen emeklilik kanunları ve yapılan zam oranları açıklanmakta. Bu yılda emekli maaşlarına yapılacak olan zam miktarları açıklandı ve yaklaşık olarak 12 milyon 300 bin emekli Temmuz ayında açıklanması gereken emekli maaşı haberini bekliyor. Bu habere göre SSK ve Bağ-Kur kurumlarından emekli olan emeklilerin maaşına bu yılın ilk bölümünde gerçekleşen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) zam oranı, memur emeklilerine yüzde 5 artış kararlaştırılmış olup ve ilk 6 aylık TÜFE yüzde 4’ü aşarsa enflasyon farkı yansıtılacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

– Bağ-Kur Esnaf Emeklisi en düşük maaşı: 1.690 TL
– Bağ-Kur Tarım emeklisi en düşük maaşı: 1.189.71 TL
– SSK Emeklisi en düşük maaşı: (2000 öncesi) 1.888 TL
– SSK Emeklisi en düşük maaşı: (2000 sonrası) 1.125.57 TL
– Memur Emeklisi en düşük maaşı: 2.379 TL

Asgari ücret 2019 yılı için net 2 bin 20 TL, brüt ücret ise 2 bin 558 TL olarak belirlendi. Asgari ücret zammının belli olmasının ardından işsizlik maaşı miktarı da belli oldu. Buna göre işsizlik ödeneği miktarı 2019 yılı için en düşük 1.015 lira, en yüksek 2.030 lira oldu.

Yapılan iyileştirmeler ile birlikte her yıl emekli maaşına dönem dönem zamlar yapılmakta. Bu yıl ise yapılacak zamlar yukarı da ki gibi belirlenmiştir.

BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ikramiye ödemelerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.  Yaklaşık 12 milyon emekliye Ramazan Bayramı ikramiyelerinin 31 Mayıs’ta ödeneceğini bildiren Selçuk, ödenecek ikramiye miktarının ise 10,7 milyar lira olduğunu belirtti. Ramazan Bayramı’ndan önce emekli bayram ikramiyeleri ve maaşlar hesaplara yatmış olacak.

Ağustos, emekliler için yine ikramiye ayı olacak. Emeklilere, bu yılın ikinci bayram ikramiyesi ödenecek. Kurban Bayramı 11-14 Ağustos’ta kutlanacak. Arife günü 10 Ağustos Cumartesi gününe denk geliyor. İkramiyenin de bu tarihten önce 5-9 Ağustos’ta ödenmesi bekleniyor.

Her yıl ödenen bu ikramiye emeklilere oldukça kazanç sağlamış ve ceplerini rahatlatmış durumda.

 

 

 

elazığ bayan