Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti?

tarafından
326
Emlak piyasasında 2019’un ilk yarısı nasıl geçti?

Hürriyet Emlak, ülke genelindeki verilerden derlediği Emlak Endeksi’ni açıkladı. Hürriyet Emlak Mayıs 2019 Emlak Endeksi* verilerine göre satılık ve kiralık konutların fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü hareketlenme dikkat çekti. Açıklanan verilere göre geçtiğimiz 6 ayda satılık konut fiyatlarında Kırşehir yüzde 20 artışla liste başında yer aldı. Kırşehir’i Antalya ve Uşak takip etti.

Hürriyet Emlak Mayıs 2019 Emlak Endeksi verilerine göre, Türkiye genelinde satılık konut fiyatları değişmezken, kiralık konutlarda yıllık artış metrekare fiyatı başına yüzde 4 oldu. Öte yandan Türkiye genelinde satılıklarda metrekare ortalama fiyatı 2.150 TL olarak hesaplanırken kiralıklarda ise metrekare ortalaması 11 TL’ye ulaştı. Ülke genelinde konutların amortisman süresi ise ortalama 20 yıl olarak hesaplandı.

Antalya, Kırşehir ve Uşak emlak fiyatları çıkışta

Endeks verileri emlak piyasasında Anadolu’da yaşanan hareketliliği bir kez daha ortaya koydu. Antalya, Kırşehir ve Uşak’ta geçtiğimiz 6 ayda satılık konut fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketle dikkat çekti. Antalya’da satılık konutlarda son 6 ayda Finike yatırımcısına yüzde 93’lere varan oranlarda kazandırdı. Finike’yi yüzde 36 ile Serik, yüzde 32’yle Kemer ve yüzde 19’la Manavgat izledi. Kiralık konutlarda da benzer bir tablo gözlemlendi. Antalya ve Uşak’ta yer alan kiralık konut fiyatları da bu sürede artış gösterdi.

Bir yıllık sürece bakıldığında ise çıkış yönlü tablonun benzer bir seyir sergilediği görüldü. Bu süreçte Kırşehir’in emlak yatırımcısına yüzde 23 kazandırdığı görüldü. Kiralık konut fiyatlarında da yükselme eğilimi devam etti. 2019’un il yarısında kiralık konut fiyatları en çok artış gösteren iller Mardin ve Uşak oldu. Uşak’ta yer alan kiralık konutlar 6 ayda yüzde 47 oranında yükseliş gösterirken, Mardin’deki kiralık konutlar ise bu sürede yüzde 37 oranında arttı.

Bir yıllık sürede Türkiye genelinde dikkat çeken 5 il

Satılık konut fiyatları 1 yıllık değişim Kiralık konut fiyatları 1 yıllık değişim
Kırşehir 23%
Mardin 19% 34%
Nevşehir 14% 28%
Antalya 13% 22%
Uşak 3% 13%

6 aylık sürede Türkiye genelinde dikkat çeken 5 il

Kiralık konut fiyatları 6 aylık değişim
Uşak 47%
Mardin 37%
Yozgat 22%
Edirne 18%
Nevşehir 9%

5 büyük ildeki fiyatlar da artış eğiliminde

Hürriyet Emlak Mayıs 2019 Emlak Endeksi verilerine göre, “bir yıllık sürede” satılık emlak fiyatları 5 büyük ilde stabil ve yukarı yönlü hareketine devam etti. Çıkış eğiliminin en net görüldüğü Antalya’da; Gazipaşa, Serik ve Alanya emlak yatırımcısına en çok kazandıran ilçelerin başında geldi. Gazipaşa yüzde 33’le liste başında yer alırken, Gazipaşa’yı Serik (yüzde 27) ve Alanya (yüzde 26)izledi.

SON 1 YILDA ANTALYA’DA SATILIK KONUT FİYATLARI
En çok artan ilçeler En çok düşen ilçeler En kısa amortisman süresi
Gazipaşa %33 Kaş %-15 Manavgat 12 yıl
Serik %27 Korketeli %-9 Kepez 18 yıl
Alanya %26 Döşemealtı %-3 Aksu 18 yıl

Ankara’da dikkat çeken ilçelerin başında ise Kahramankazan ve Elmadağ geldi. Kahramankazan’da yer alan satılık konut fiyatları yüzde 26 artış gösterirken Elmadağ yüzde 23’le bu ilçeyi takip etti.

SON 1 YILDA ANKARA’DA SATILIK KONUT FİYATLARI
En çok artan ilçeler En çok düşen ilçeler En kısa amortisman süresi
Kahramankazan %26 Polatlı %-16 Altındağ 18 yıl
Elmadağ %23 Akyurt %-9 Çankaya 19 yıl
Çubuk %9 Sincan %-3 Sincan 20 yıl

İstanbul konut piyasası bir yıllık sürede genel stabil görünümünü korurken bazı ilçelerde yaşanan fiyat çıkışları il geneli ile uyumlu bir tablo çizmedi. İstanbul’da bir yıllık sürede satılık konut fiyatı en çok artış gösteren ilçe yüzde 10’la Bağcılar oldu. Bağcılar’ı yüzde 8 yükselişle Adalar ve Zeytinburnu izledi.

SON 1 YILDA İSTANBUL’DA SATILIK KONUT FİYATLARI
En çok artan ilçeler En çok düşen ilçeler En kısa amortisman süresi
Bağcılar %10 Beykoz %-39 Gaziosmanpaşa 14 yıl
Adalar %8 Eyüp %-35 Esenyurt 16 yıl
Zeytinburnu %8 Esenyurt %-17 Avcılar 17 yıl

Fiyatlardaki yükselişle dikkat çeken bir diğer il ise İzmir. Bir yıllık süreçte İzmir emlak fiyatları genel itibariyle çıkış yönünde bir eğilim sergiledi. En çok satılık konut fiyatının artış gösterdiği ilçelerin başında ise Narlıdere geliyor. Narlıdere’de yer alan konutlar bir yılda yatırımcısına yüzde 11 kazandırdı. Narlıdere’yi yüzde 6 ile Bergama ve yüzde 4 ile Torbalı izledi.

SON 1 YILDA İZMİR’DE SATILIK KONUT FİYATLARI
En çok artan ilçeler En çok düşen ilçeler En kısa amortisman süresi
Narlıdere %11 Ödemiş %-18 Konak 18 yıl
Bergama %6 Foça %-15 Ödemiş 18 yıl
Torbalı %4 Balçova %-10 Balçova 20 yıl

Anadolu’dan yayılan dalga Türkiye’ye yayılacak

Anadolu konut fiyatlarındaki yükselişe dikkat çeken Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay, “Emlak endeksi verilerine baktığımızda özellikle Anadolu’daki hareketlenmenin devam ettiğini görüyoruz.Bir süredir Anadolu’da yer alan hem satılık hem de kiralık konut fiyatlarının çıkış eğilimine devam ettiğini gözlemlemekteyiz. Bu hareketlenmenin süreceğini düşünüyoruz. Anadolu’dan yayılan bu dalganın tüm Türkiye’deki emlak fiyatlarına da etki edeceğini öngörebiliriz. Önümüzdeki dönemde ekonomik konjonktörün ülkemiz ve piyasalar için daha iyi bir görünüm sergileyeceği düşüncesindeyiz. Emlak fiyatlarındaki hareketlenme de buna işaret ediyor. Ekonomide yaşanacak olumlu gelişmeler paralelinde emlak sektöründeki bu canlanmanın daha da artacağını düşünüyoruz” dedi.

Emlak sektörü parlayan yıldız olmayı sürdürecek

Mevduat faizi ve döviz gibi finansal enstrümanların kısa dönemde daha fazla kazandıracağı algısı sebebiyle sektörde ciddi bir likidite sorunu yaşandığının altını çizen Çağrı Bozay, “Tüm bu gelişmelerle beraber özellikle arsa birim fiyatlarının yüksek olması sebebiyle ucuz konut üretimine geçiş yapılamıyor, bu gelişme de finansal değişkenlerle beraber sektörü olumsuz yönde etkiliyor” diyor.

Türkiye’nin konut ihtiyacı ve konut stoğu karşılaştırıldığında sektörün sağlıklı bir ekonomik ortamda hızlı bir şekilde ivme kazanacağını düşündüklerini belirten Bozay, “Devletin sosyal konut projeleri ve ucuz konut üretimini destekleyecek teşvikleriyle önümüzdeki dönemde çok daha sağlıklı bir işlem hacminin gerçekleşmesi kaçınılmaz olacaktır. Ülkemizin hane halkı ortalamasını diğer İzmir Balçova Liseli Escort Avrupa ülkeleri ile karşılaştırdığımızda ise gayrimenkul piyasasının büyük fırsatlar barındırdığını görüyoruz. Emlak sektörü ekonomik stabilizasyon ile yakın gelecekte gerek yabancı gerekse de Türk yatırımcılar için parlayan yıldız olmayı sürdürecektir” dedi.

elazığ bayan