Elektrolize edilmiş tuzlu suyla gıda Temizliği

tarafından
567
Elektrolize edilmiş tuzlu suyla gıda Temizliği

Elektrolize edilen tuzlu su gıdaların temizliğinde kullanılabilir. Sadece tuz ve su kullanarak etkili ve maliyeti çok düşük gıda sanitasyonu sağlanabilir. Ayrıca elektrolize edilmiş suyla yalnızca gıdaların değil kontamine yüzeylerinde temizliği gerçekleştirilebilir.

İnsan sağlığı için zehirleme tehlikesi bulunmayan tok sik olmayan ve insan vücudunda akyuvarlar tarafından da üretilen hipokloröz asit içeren bu suyun yapımı oldukça pratik.

Elektroliz Basitçe Nedir?

Anot ve katod adı verilen iki iletken saf metalin tuzlu su içerisine daldırılıp belirli bir süre boyunca içerisinden elektrik akımı geçirilmesi işlemine kimya literatüründe elektroliz deniyor.

Elektroliz; elektrik akımı yardımıyla, bir sıvı içinde çözünmüş kimyasal bileşiklerin ayrıştırılması işlemi. Bu değişiklik, maddenin merter escort elektron vermesinden (yükseltgenme); ya da almasından (indirgenme) kaynaklanır. Elektroliz işlemi, elektroliz kabı ya da tankı denen bir aygıt içinde uygulanır.

Bu işlem sonucunda ortaya hipokloröz asit yani serbest klor bulunan su elde edilmektedir.

Gıda Güvenliğinde Hipokloröz Asit Kullanımı

Elektroliz işlemiyle elde edilen ve serbest klor iyonları içeren suyun gıda güvenliği sağlamak adına kullanımı yapılan bilimsel araştırmalara bakıldığında oldukça etkili gibi görünüyor. İçerisinde 1-3 ppm serbest klor bulunan havuz suları, 25 derece sıcaklıkta yaklaşık 30 dakika içerisinde dezenfekte etkisi sağlıyor.

Suda bulunan serbest klor, biyolojik tehlikeleri etkisiz hale getiriyor. Çözelti içerisinde bulunan serbest klor miktarı arttıkça dezenfekte etki süresi giderek kısalıyor. El temizliği için 60-120 ppm serbest klor bulunan dezenfektan sıvısı temas ettiği anda sanitasyon sağlıyor.

Gıdaların güvenli tüketimi için dışarıdan satın alınan sebze meyve gibi malzemeleri içerisinde belirli oranda serbest klor bulunduran suda bekletmek gıda maddelerinin yüzeyinde bulunan pestisit kalıntılarını temizlediği ve mikrobiyolojik canlılar olan bakteri ve virüsleri öldürdüğü belirtiliyor. Gıdaların temizlenmesi için kullanılacak suyun 1/10 oranında seyreltilmiş olması gerekiyor ve tüketilmeden önce de gıdaların sadece sudan geçirilmesi yeterli oluyor.

Çamaşır suyu olarak bilinen hipoklorid ile kıyaslandığında çok daha güçlü ve daha kısa sürede etki eden elektrolize edilmiş suyla ellerin de dezenfekte edilmesi sağlanıyor. Her tuvalet kullanımından sonra personelin ellerini bu su ile ovalaması güçlü dezenfekte etkisi sağlıyor.

Gıda firmaları için elektrolize suyu üretebilen daha fazla kapasiteye sahip elektrik ve elektronik cihazlar hazır sistemler olarak satılıyor. Bu sistemlerin firmada kurulumuyla HACCP uygulamalarında ciddi bir adım atılmış olması sağlanıyor. Özellikle kontaminasyonun önlenmesinde risk azaltımı için hipokloröz asit kullanımı tercih edilebilir. Gıda ile temasında sağlık sorunu barındırmayan elektrolize edilmiş tuzlu suyun hazırlık maliyeti de çok düşük. Hiçbir kimyasal içerik bulundurmayan deterjan olarak kullanılabilen bu ürünün kullanımı hem maddi kazanç hem de sağlıklı gıda üretimini mümkün kılabilir.

Gıda zehirlenmeleri ve kimyasal toksik etkenlerin ortadan kaldırılması ile ISO 22000 gıda güvenliği yönetim sisteminin uygulanması içerisinde ele alınarak sürekli iyileştirme için de ciddi bir katkı sağlayabilir. Gıda ve el hijyeni bu şekilde çok kolay sağlanabiliyor.

elazığ bayan