Elazığlı Yazar Baran ilk söyleşisine köy okulundan başladı

tarafından
352
Elazığlı Yazar Baran ilk söyleşisine köy okulundan başladı

Geçmişten günümüze Kapadokya’da yaşamış birbirinden farklı 26 insanın yaşam öykülerinin yer aldığı Kapadokya Öyküleri kitabının yazarı İsrafil Baran, Yazar Osman Aytekin ile birlikte Nevşehir’in Derinkuyu ilçesi Derinkuyu ilçesi Doğala Köyü Şehit Turan Damgacı Ortaokulu’nda kitap okuma alışkanlığı üzerine söyleşi gerçekleştirdi. Yazar Osman Aytekin etkinlikte yaptığı konuşmada, okuyan bir toplumun oluşmasında ilkokul öğrencilerinin okuma alışkanlığı kazanmaları için çocuk hikâyelerine yöneldiğini belirtti. 15 üzerinde edebi alanda kitapları bulunan yazar Osman Aytekin, yazmanın zor taraflarının da olduğunu ancak hikâye yazar olarak zorlanmadığını söyledi.
Yazar İsrafil Baran ise gazete dağıtıcısı babasının her gün eve getirdiği onlarca gazete sayesinde okuma alışkanlığı kazandığını belirterek Nevşehir’de Anadolu Ajansı ve TRT Yurt Muhabiri olarak görev yaptığı dönemde araştırdığı efsaneleri öyküleştirerek yazarlığa ilk adımını attığını belirtti. Tarihi alanda öykü yazmanın detaylı bir araştırma gerektiğini belirten Baran, öğrencilerden gelen sorulara verdiği samimi cevaplarla beğeni topladı.
Okul Müdürü İsa Aslan da öğrencilere yaptığı konuşmada, “Bizler okul olarak okumaya önem veriyoruz. Okuma saatlerimiz var. Her gün öğrencilerimize yarım saat kitap okutuyoruz. Amacımız iyi öğrencileri geleceğe hazırlamak.” dedi. Etkinlik Yazar Baran ve Aytekin’in kitaplarını imzalamasıyla sona erdi.

Yazar İsrafil Baran Hakkında

Elazığ Baskilli yazar Baran İlk ve orta öğrenimini Ankara’da, lisans öğrenimini ise Nevşehir’de tamamladı. Meteoroloji, Ziraat ve Jeofizik bölümlerinde eğitim aldı. Kapadokya’da yerel basındaki görevlerinin ardından Anadolu Ajansı ve TRT’de yurt muhabiri olarak görev yaptı. Evli ve bir çocuk babası olan Baran, kamuda mühendis olarak görev yapıyor.

elazığ bayan