Elazığ’da Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Yarın Başlıyor

tarafından
183
Elazığ’da Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği Yarın Başlıyor

Sosyal belediyecilik çalışmalarıyla şehre yepyeni kazanımlar sağlayan Elazığ Belediyesi kültür-sanat yılı ilan ettiği 2018 yılında kültürümüzün temel taşlarından bir olan geleneksel çocuk oyunlarının yaşatılması adına

özel bir organizasyona imza atıyor.

Kültür Park Çocuk Oyun Alanı’nda, çocukları geçmişin sıcak ve bir o kadar keyifli günlerine götürecek olan Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği, 20 Nisan’da başlıyor. ‘Çocukluğumuzun Oyunları ve Oyuncakları’ konseptinde düzenlenecek şenlikte, 90’lı yıllar ve öncesinde sokak kültürünü doyasıya yaşayan çocukların oyunları, oyuncakları ve en sevdikleri lezzetler yeni nesillerle buluşturulacak.

Şenlikte çocukluğumuzun oyuncaklarının yer alacağı serginin yanı sıra, mangala, topaç, sapan, çivi oyunu, sek sek, çelik çomak, aşık atma, taş oyunları, bilye, uçurtma, bilyeli araba, kızak, gazoz kapağı, çember çevirme gibi oyunların nasıl oynandığı dair tanıtıcı broşürler de çocuklara dağıtılacak.

“ETKİNLİKTE BİR ÇOK SÜPRİZİMİZ OLACAK”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Goncalar Solmasın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ormanoğlu, Elazığ Belediyesi ve Goncalar Solmasın Derneği ile beraber çok güzel bir etkinliğe imza attıklarını belirterek şunları ifade etti.

Ormanoğlu: “ Üç gün sürecek çocukluğumuzun oyunları ve oyuncakları sergimiz var. Kültür Park’ta yapacağımız etkinliğimiz ile insanlarımızı çocukluğuna götüreceğiz. Çocukluğumuzda telden arabalar, uçurtmalar, topaçlar yapıyorduk. İşte bu etkinliğimizde de buna benzer birçok oyunumuz olacak. 50 çeşit oyuncağı olup da mırın kırın eden çocuklarımıza: “Biz bir telden arabayla mutlu oluyorduk” diyeceğiz. Çok kıymetli Elazığlı hemşerilerimize yaşlısı, genci, çocuğuyla herkesi bu etkinliğimize bekliyoruz. Etkinlikte bir çok süprizimiz olacak. Sizleri çok eskilere götüreceğiz. Bizi yalnız bırakmayıp desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a ve ekibine teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

elazığ bayan