Elazığ’da 400 organik kovan dağıtıldı

tarafından
150
Elazığ’da 400 organik kovan dağıtıldı

19 Nisan 2018 Perşembe 17:34

Elazığ’ın Keban ve Karakoçan ilçesinde arıcılık yapan 40 üreticiye 400 organik kovan dağıtıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında Elazığ’da organik kovan dağıtımı gerçekleştirildi.

Türkiye’nin arıcılıkta dünyada ikinci sırada olduğunu belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan;”İlimiz coğrafi koşulları, iklimi ve bitki florası zenginliği ile arıcılık için oldukça elverişli. Bu özellikleri dikkate alındığında arıcılarımızın klasik arıcılıktan katma değeri yüksek organik arıcılığa yönelmesi gerekir. İl Müdürlüğü olarak, Elazığ il ve ilçelerine bağlı köylerde organik tarımın geliştirilmesine yönelik Organik Bal Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi ile organik bal üretiminin geliştirilmesini sağlamak ve bu amaçla hem yöre çiftçisine, hem de ülkemize gelir getirecek faaliyetler ile tarımsal kalkınmayı sağlayarak istihdam oluşturmayı amaçlıyoruz”dedi.

Bugüne kadar arıcılara bin 480 adet organik kovan dağıtıldığını anımsatan Karahan,”Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında 2018 yılında Bakanlığımıza sunduğumuz ve kabul gören üç yıl sürecek projede Karakoçan ve Keban ilçesinden olmak üzere toplamda 40 kişi belirlenmiştir. Arıcılarımızın her birine yıl da 10 kovan, toplamda yıllık 400 adet organik kovan dağıtımı yapılacaktır.Üç yıl sonunda da bin 200 adet organik kovan dağıtımı yapılmış olacak Ayrıca her arıcıya arıcılıkta kullanılmak üzere maske, eldiven, körük ve el demiri hibe edilecektir” ifadelerini kullandı.

Uygulanan projenin arıcılar için önemli olduğunu belirten Arıcılar Birliği Başkanı Fırat Canbay ise, proje ile organik bal üretiminde artış olacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından 40 çiftçiye 400 adet organik kovan dağıtıldı.

Programa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Aslan, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları, Arıcılar Birliği Başkanı Fırat Canbay ve üreticiler katıldı.

elazığ bayan