Dışişlerinden Çin ve BM’ye Çağrı

tarafından
301
Dışişlerinden Çin ve BM’ye Çağrı

Birleşmiş Milletler ve Çin Makamlarına çağrı yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Uygu Türklerinin haklarına saygı göstermeye ve trajediyi sona erdirmeye çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerine cevap verdi. Halk Ozanı Abdurrehim Heyit’in vefatı hakkında sorulan bir soruyu cevaplayan Sözcü Aksoy; “ Sincan Özerk Bölgesindeki Uygur Türkleri ile bölgedeki Müslümanlara yönelik son iki içerisinde hak ihlalleri uygulamaları ağırlaşmış ve uluslararası toplumda gündem olmuştur.

Çin tarafından Ekim 2017 tarihinde ‘Tüm Dinlerin ve İnançların Çinlileştirilmesi’ siyasetinin resmen ilan edilmesi, bölgede yaşayan Uygur Türkleri ve diğer Müslüman topluluklarının etnik köken, dini inanç ve kültürel kimliklerinin tasfiye edilmesi için başlatılan bir uygulamadır.

Çin makamlarına çağrı yapan Sözcü Aksoy, toplama kamplarının yeniden ortaya çıkması Çin Makamlarının Uygur Türklerine yönelik uygulanan asimilasyon politikası utanç kaynağıdır. Bölgede yaşanan trajediyi Çin Makamlarına dile getirdik.

Bir bestesi yüzünden 8 yıl hapse mahkum edilen Halk Ozanı Abdurrehim Heyit ikinci yılında vefat etti. Bu elim hadise Türk kamuoyunda bölgedeki insan hakları ihlalleri konusundaki tepkisini daha da kuvvetlendirdi. Bu haklı tepkinin Çin makamlarınca dikkate alınmasını bekliyoruz vefat eden tüm soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz.

Çin Makamlarını Uygu Türklerinin temel insan haklarına saygı göstermeye ve toplama kamplarını kapatmaya ve BM Genel Sekreterini de Sincan Bölgedeki trajedinin sona erdirilmesi için adım atmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

elazığ bayan