Çocuk Parası Alma Şartları Nelerdir?

tarafından
333
Çocuk Parası Alma Şartları Nelerdir?

Eskiden devlet çocuk parası yardımı yapmıyordu. Yeni kanun ile birlikte çocuk parası yardımı yapmaya başladı. Bu sebep ile çocuk parası almak isteyen aileler gerekli şartları yerine getirmeli ve koşullar sağlıyor ise çocuk parası alabiliyorlar. Bu sebep ile bu koşullar sağladığı müddetçe çocuk parası her zaman almaya hakkınız var demektir. Yeni geliştirilen kanun çerçevesine göre çocuk parası almak oldukça kolaydır.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 2015 yılı ortasında hayata geçirilen bu proje ile her yeni doğan çocuk için devlet ailelere çocuk parası adı altında ödemeler yapmaktadır. Az önce de belirttiğimiz üzere ilk çocuk için 300 TL ödenen çocuk parası sorgula için ikinci çocuk için ise 400 TL olarak ödenmektedir. 3. çocuk için ise bu rakam 600 TL olmaktadır. Eğer bebeğiniz 2016 yılından önce doğdu ise bu parayı alma hakkında sahip değilsiniz.

Anne veya babanın ( en az birisinin ) 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında kalan bir kişi olması ya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir. Evlatlık olarak alınan çocuklar için bu yardımdan faydalanılamamaktadır. Ancak bu çocuklar sıralamada hesaba dahil edilmektedir. Peki kimler çocuk parası alabilir denince yukarı da bilgiler doğrultusunda çocuk parası alınabilir. Bu koşulları sağlayan aileler bu parayı alabilirler.

Çocuk parası yardımı ödemesinde, yardımın Doküman Yönetim Sistemi (DYS)’ye kaydedilip onaylandığı tarihte KPS’de yer alan nüfus kayıtları esas alınır. Her ayın son iş gününde il müdürlüğü, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşları, Büyükelçilik ve Konsolosluklar tarafından alınan ve onaylanan başvurular il müdürlüğü tarafından Doküman Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden birleştirilir.

Tek bir ödeme listesi haline getirilir. Bu ödeme listesi il müdürünce onaylanarak (Doküman Yönetim Sistemi) DYS üzerinden elde edilen Ödenek Talep Formu ile ivedilikle Bakanlıktan ödenek talep edilir. Talep edilen ödenek Bakanlık tarafından ivedilikle il müdürlüğüne aktarılır. İl müdürlüğünce, ekinde ödeme yapılacak kişilerin TC kimlik numaralarının veya Mavi kart kütüğüne kayıtlı kimlik numaralarının yer aldığı liste ödeme emrine bağlanarak Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne gönderilir. Ödemeler, Bakanlığın belirlediği tarihlerde il müdürlüğünce yapılır.

Diğer bilgi ise de çocuk parası ne kadar sorusu oldukça sık sık sorulan sorulara arasında yer almaktadır. 1. çocuk için 300 TL 2. çocuk için 400 TL 3 . çocuk için 600 TL Şeklinde belirlenmiş olup bundan faydalanmak için sigortalı olma şartıda yoktur. Ancak bundan yararlanan kamu personli için verilen doğum yardımı verilmeyecektir. Yani çocuk parasından faydalanan kamu personelleri doğum parası yardımından faydalanamayacaklardır. Ayrıca şuan ki çocuk parası ödeneğine sadece 15 mayıs 2015 tarihinden sonra çocuğu olmuş kişiler faydalanabilirler. Yurt dışında olan kişiler çocuk parasından yararlanmak için konsolosluklara başvurmaları gerekmektedir. Türkiyede yaşayan aileler bulundukları ildeki Ail eve Sosyal Politikalar İl müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler merkezine giderek faydalanabilirler. Çocuk parası başvuru formunu buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

elazığ bayan