Calico Kedi Özellikleri ve Tarihçesi

tarafından
1090
Calico Kedi Özellikleri ve Tarihçesi

Calico kedi tanımı bir ırkı değil renkleri tanımlar. Bu muhteşem canlılar farklı tüy renkleri ön plana çıkmaktadır. Üç renkli olan Calico kedisi genellikle siyah turuncu ve beyaz renklerinden oluşmaktadır. Beyaz kısım vücudunun genellikle yüzde 25 ila 75’ini kaplayabilir.

Karma ırklarda farklı varyasyonlara sahip Calico kedi tüy renkleri de bulunmaktadır. 50 yakın türün bu renklerde görülebildiği bilinmektedir.

Calico Kedisi Tarihçesi

Uzun zamandır çeşitli coğrafyalarda görülen Calico kedilerinin kökeni tam olarak bilinmese de Mısır kökenli oldukları tahmin edilmektedir. Mısır’da çeşitli kedilerin çiftleşmesi ile ortaya çıkan Calico kedilerinin uzun zaman önce ticaret yolları ile Avrupa ve Türkiye’ye yayıldığı tahmin edilmektedir.

ABD’de de bu küçük dostlarımızı resmi kedi olarak kabul eden bir eyalet de bulunmaktadır.

Özellikleri

3 renge sahip olan Calico kedilerinin neredeyse tamamı dişidir. Çünkü bir kedinin tüy rengi genetik ile alakalıdır. Bu dostlarımızda bulunan siyah ve turuncu tüylere renklerinin İkisi de x kromozomuna bağlıdır. Beyaz tüy rengi de x kromozomu ile alakalı olduğundan erkek bir Calico kedisine rastlamak neredeyse imkânsızdır.

Erkek olanları yalnızca genetikte anomali sonucu ortaya çıktıklarından oldukça nadir olarak karşımıza çıkmaktadır. Tortiler kedileri ile en çok karıştırılırlar. Tortiler kedilere de aynı Calico kedileri gibi siyah ve turuncu renk içermektedirler. Ancak Calico kedisinin tüy rengi beyaz üzerine siyah ve turuncu iken Tortiler kedisinin ise en altta bulunan tüy rengi siyahtır.

Son derece enerjik ve oyunculardır. Bu sevimli dostlarımızın dünyanın birçok yerinde uğur getirdiğine inanılmaktadır.

Bu sevimli dostlarımız ve diğer türler hakkında daha ayrıntılı bilgiler alabilmek için hayvanlar alemi üzerine önemli bilgilerin yer aldığı www.hayvanlaraleminde.com adresini ziyaret etmenizi öneririz.

elazığ bayan