Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi Yerli Malına Destek Verdi!

tarafından
117
Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi Yerli Malına Destek Verdi!

Birçok kurum ve kuruluş tarafından yerli ürünlerin kullanılması ve dış ülkelere bağımsız yaşamayı azaltmak için planlanan çalışmalar doğrultusunda yerli işletim sistemi olan Pardus tekrar ön plana çıktı denebilir. 2011 yılının son aylarında ilk versiyonu çıkmış olup TUBİTAK tarafından desteklenmiş ve Linux tabanlı olan bu işletim sistemi ülkemizde kullanımı yaygınlaştırılmaya başlanmıştır.

Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi Pardus Dedi!

Resim de gördüğünüz gibi devlet hastanesinin ekranlarında pardus görüntüsü gözüküyor. Bilgisayar teknisyenleri tamamen sistemi Pardus tabanlı sistemlere geçirdiği apaçık belli oluyor. Buna göre yerli sermayeye katkı ve dışa bağımlılığı bitirmek amacı ile yapılan bu yenilik tüm ülke tarafından kabul görüyor. Hastaneye gelen ve bu işletim sistemini bilen hastalar ile yaptığımız röportajlar doğrultusunda bu işletim sisteminin daha da geliştirilmesi ve Microsoft a bağımlılığımızı bitirmemiz gerektiği konusunda düşüncelerini paylaştılar.

Pardus Nedir?

İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kolay kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus’un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir.

Pardus’un, kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan açık kaynak kodlu alt projeleri bulunmaktadır. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi, Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP), ULAKBÜS Bütünleşik Üniversite Sistemi bunların başlıcalarıdır.

Pardus, bir Linux dağıtımı olmanın yanı sıra, kamuda açık kaynak ve özgür yazılımların yaygınlaştırılması, ülkemizdeki açık kaynak / özgür yazılım ekosisteminin geliştirilmesi çabaları ile birlikte bir projeden daha çok bir program haline gelmiştir. Pardus şemsiyesi altında özgün projeler şeffaf bir şekilde geliştirilerek özgür yazılım dünyası ile paylaşılmaktadır.

Kaynak

haberler23.com Bursa

Son Güncelleme: 12.09.2018 20:48