Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Nelerdir?

tarafından
342
Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Nelerdir?

Kış aylarının oldukça amansız hastalıkları arasında yer alan ve aileleri oldukça sıkıntıya sokan hastalıklardan biri de balgamlı öksürük diyebiliriz. Hele ki bu aylarda bebek ve çocukların başına sık sık gelebilecek rahatsızlıklar arasındadır. Eğer önlem alınmaz ise oldukça kötü sonuçlara yol açabileceği gibi bebek ve çocuklar için de çekilmez günler anlamına gelmektedir. Bebeklerde balgamlı öksürük nasıl geçer? Balgamlı öksürük doğal yöntemleri nelerdir? Bu aylar da çok sık rastlanan hastalıklar olması sebebi ile tüm merak edilenler…

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Neden Olur?

Bebeklerin olgun bireylere oranla akciğer ve solunum yolları tam gelişimini tamamlamadığı için yabancı madde, mikrop, toz ve soğuk hava özellikle olmak üzere maruz kalması sonucu oluşur. Burun tıkanıklığı, katı öksürük sesi, nefes almada zorlanma, sık sık kusma, halsizlik, gözlerde kızarıklık bebeklerde balgamlı öksürük belirtileri arasında yer alır.

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Yetişkin bireyler vücutlarında biriken balgamı ağız yolu ile kolaylıkla çıkarabilirler. Fakat bebekler ve çocuklar bizler kadar rahat balgamı vücut dışına atamazlar. Bebeklerin balgamı vücut dışına rahat bir şekilde atabilmesi için yapılması gereken bazı yollar mevcuttur.

  • Bebeğinize bol bol su içirmeye çalışın. Su balgamın rahat dışarı atılmasını sağlar.
  • Ilık su ve limon karışımını vererek rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • 1 yaş altında ki bebeklere bal vermeyin, önerilmemektedir.
  • Çörek otu kaynatılıp süzülerek bebeğe verilmelidir. Doğal balgam sökücüdür.
  • Ihlamur kaynatılıp içirilir doğal balgam sökücüdür.

Yukarı da belirtilen yöntemleri izleyerek siz de bebeklerde balgamlı öksürük nasıl geçer bilgi sahibi olabilirsiniz. Bebeğin balgam çıkarması oldukça zordur ve bu süre zarfından sık sık doktora gitmekte fayda bulunur. Yoksa ilerler ise hastalık daha kötü sonuçlara yol açabilir. Özellikle gece nefes alış verişine dikkat edilmesi gerekiyor. Herhangi bir sorun gözlenmesi durumunda sabahı beklemeden doktora gitmek en faydalı olanıdır. Şimdiden geçmiş olsun.

Not: Çörek otu verilmeden önce doktora danışmakta fayda vardır. Bazı bebekler bunu kaldıramazlar. Yapacağınız  her yöntem doğal dahi olsa doktora başvurun. Her bebek aynı bünyeye sahip değildir.

elazığ bayan