Bakan Uraloğlu: İstanbul’un tarihine de ışık tutacak

Bakan Uraloğlu: İstanbul’un tarihine de ışık tutacak tüm detaylar haberimizin devamında…

Bakan Uraloğlu: İstanbul'un tarihine de ışık tutacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tarihi Haydarpaşa Garı’nda devam eden restorasyon çalışmalarının 2024 seneında tamamen hazır hale getirileceğini açıkladı.

İstanbul (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, tarihi Haydarpaşa Garı’nda yürütülen restorasyon çalışmalarını ve bölgede bulunan Arkeopark Alanını yerinde inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Tarihi garın restorasyon çalışmalarının titizlikle sürdüğünü ifade eden Bakan Uraloğlu, ““Tarihi dokuya zarar vermeden çalışmaları titizlikle sürdürüyoruz. Tarihi Haydarpaşa Garı, 2024 seneında tamamen hazır hale getirilerek hizmete alınacak. Ayrıca Arkeopark alanındaki çalışmalar da İstanbul’u tarihine ışık tutacak”” dedi.

Bakanlık himayesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) Tarihi Haydarpaşa Garı’nda yürüttüğü restorasyon çalışmaları sürüyor. 2010 seneında çıkan yangında büyük hasar gören gar, 2024 seneında tamamen hazır hale getirileceğini kaydeden Bakan Uraloğlu, restorasyon çalışmalarını ve Arkeopark Alanı’nda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

İstanbul’’un tarihine ışık tutan Arkeopark alanında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Uraloğlu, bölgenin yerli ve yabancı turistler için çekim merkezi olacağına inandığını dile getirdi.

Türkiye’’nin önemli tarihi kültür mirası olan Haydarpaşa Gar Binası restorasyon çalışmaları iki etap halinde sürdürüldüğünü ifade eden Bakan Uraloğlu, “”En çok hasarın yaşandığı ve birinci etap olan tarihi garın çatı restorasyonu 3 sene içinde aslına uygun şekilde restore edilerek tamamlandı. İki kuleden oluşan çatı binası için 11 adet çelik çatı makası, orijinaline uygun olarak yeniden imal edilerek eski haline kavuşturuldu. Çıkan yangında zarar gören eski çelik makaslarla, tuğla duvarlar ve çatı ahşap malzemeleri de onarılarak koruma altına alındı.
Yangında ayrıca zarar gören, su ve ısı yalıtım uygulamaları yapılarak, bakır, kurşun ve arduvaz çatı üst örtü kaplamaları ve çatı olukları aslına uygun olarak yenilendi”” diye konuştu.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir