Muhtaç asker ailelerine ne kadar yardım yapılıyor, nasıl başvurulur?

tarafından
343
Muhtaç asker ailelerine ne kadar yardım yapılıyor, nasıl başvurulur?

Yardıma muhtaç asker ailelerine verilen yardım tutarı açıklandı. Her yıl düzenli olarak muhtaç asker ailelerine para yardımı yapılmaktadır. Gündem ile alakalı en iyi haberler bizde. Muhtaç asker para yardımı sorgulama ve muhtaç asker para yardımı başvurusu nasıl yapılır? Tüm detaylar haberimizin devamında…

Türkiye Cumhuriyeti,  sosyal devlet bilincinden hareketle 2013 yılında aldığı bir kararla yardıma muhtaç asker ailelerine yardım etme kararı almıştır. Eşi ya da oğlu askerde olan aileler durumlarını ispatladıkları taktirde bu yardımdan yararlanabiliyorlar.
2019 yılı itibariyle asker yardımı için başvurular Sosyal Dayanışma Ve Yardımlaşma Vakfı’na yapılacaktır.

Asker Ailelerine Yapılan Yardımda Hangi Şartlar İsteniyor?

Vakıf; asker aileleri para yardımı şartları olarak; yardım talebinde bulunan ailede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin ⅓’inden az olmamasını istiyor. Askerliğini yapan kişinin herhangi bir geliri veya sosyal güvenliği olmaması gerekiyor. Bunun dışında askerin anne veya babasının emekli gelirinin olmaması gerekiyor.

Asker Aileleri Yardım İçin Nasıl Başvuru Yapabilirler?

Eşi ya da oğlu için yardım talebinde bulunacak kişiler başvuru dilekçesi ve nüfus kimliği fotokopileriyle bulundukları merkezde bulunan Sosyal Dayanışma Ve Yardımlaşma Vakfı şubesine başvurabilirler. Başvuru dilekçesi örnekleri internetten indirilebilir.
Vakıf görevlileri haneye ziyaret ederek gerekli incelemeleri yaparak, yardımın yapılıp/yapılmayacağı hakkında rapor hazırlar.
Karar verme süresi yaklaşık bir ay sürmektedir.

Asker Aileleri İçin Yardım Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yardım talebinin aşamaları ve sonucu e-devlet üzerinden takip edilerek öğrenilebilir. Bunun için e-devlet şifresinin olması gerekiyor. https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama sayfasına girilerek muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işlemi yapılabilir.

Telefon aracılığıyla da yardım talebi sonucu öğrenilebilir. Alo 183 aranarak istenilen bilgiler verildikten sonra sorgulama yapılabilir.

2019 Muhtaç Asker Ailelerine Ne Kadar Maaş Ödeniyor?

Devlet asker ailesine maaş 2019 yılı itibariyle 550 lira olarak belirlemiştir. İki ayda bir ödenecek olan bu miktar PTT şubelerinden kimlik kartlarıyla birlikte çekilebilir. Asker evliyse eşine, bekarsa ailesi bu parayı çekebiliyor.

Yardım bununla bitmiyor; asker eşine yapılan yardımlar asker çocukları için de yapılıyor. 18 yaşından küçük her çocuk iki ayda bir olmak üzere 100’er lira yatırılıyor.

En güncel haberleri sitemizde bulabilirsiniz. Başta elazığ haberleri olmak üzere tüm kategorilerde haber paylaşılmaktadır.

 

Kaynaklar

https://www.jetfikir.com/muhtac-asker-ailelerine-para-yardimi-sartlari-nelerdir/

http://www.karabaglar.gov.tr/muhta-asker-ailelerine-ynelik-dzenli-nakit-yardim-programi

elazığ bayan