Anı Yaşamak Nasıl Olur?

tarafından
73
Anı Yaşamak Nasıl Olur?

Anı yaşamak mutlu bir hayatın kilidini açan anahtarlardan biridir. Kişisel gelişim kitaplarından ya da psikologlardan sıkça duymuş olduğumuz sözlerden biri de zamanı yaşa ve benzeri sözlerdir. Anı yaşamanın mutlu olmanın ilk kuralı olduğu neredeyse herkesin bilincine yerleşmiş durumda. Ancak anı yaşamak nasıl yapılır çoğu kişinin konu hakkında fikri yok.

Anı Yaşamak Neden Önemli?

Herkes istediği şeyi yapmak, içinde bulunduğu durumun keyfine varmak, plan yapmamak, kısacası o an neyi getiriyorsa onu yapmak ister. Çoğu kişi anı yaşamak deyiminin pervasızca yaşamak ile aynı anlama geldiğini düşünse de ikisi aynı şey değil.

Anı yaşamak kısaca içinde bulunduğumuz zamanın önemini anlayıp hayatımıza karşı farkındalığımızı arttırmak olarak açıklanabilir.

Anı yaşamak isteyen kişiler, şu unsurlara mutlaka dikkat etmelidir.

  • Eğer anı yaşamak istiyorsanız, mutlaka içerisinde bulunduğunuz ana odaklanmanız gerekmektedir. Örneğin o an çalışmaktaysanız yaptığınız işe odaklanarak iyi sonuçlar alabilir ve daha sonra iş düşünmeyerek kendinize zaman kazandırabilirsiniz. Odaklanmak için çeşitli nefes egzersizleri uygulayabilirsiniz.
  • Ertelemek, zamanınızı boş yere doldurmanız en kötü yanlarından biridir. Anı yaşamak söz konusu olduğunda geçirdiğiniz her bir saniyenin oldukça önemi vardır. Bu nedenle bugün yapmanız gereken işlerinizi erteleyerek hem bugününüzü hem de yarınınızı egale etmiş hale gelirsiniz.
  • Keşke demek ve geçmişi düşünmek o anın tadını çıkarmanızı engelleyen unsurların başında gelmekte. Geçmişte her ne yaşandıysa, yaşandı ve bitti. Sürekli geçmişi düşünmek ve duygu karmaşası yaşamak ne yazık ki kötü bir ruh haline bürünmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda şimdiki zamanınızı da boşa harcamanızı sağlar.
  • Anı yaşamak söz konusu olduğunda geçmişe takılı kalmak kadar geleceğe takılı kalmak da tehlikelidir. Elbette kaliteli bir yaşam için yapmanız gereken şeyler bulunuyor. Ancak tüm dikkatinizi yaşadığınız ana vererek hayattan daha çok zevk almanız gerekmektedir.

Kişisel gelişim ve idea üzerine daha ayrıntılı bilgiler edinmek isterseniz BARSidea https://www.barsidea.com sizin için harika bir seçenek olabilir.