Ailecek oynanacak oyunlar

tarafından
447
Ailecek oynanacak oyunlar

Zamanımızım çoğunu artık çocuklarımızla birlikte geçiriyoruz. Peki, ailecek oynanacak oyunları biliyor muyuz?

bahigo

Dünya genelinde etkisi hala süren küresel pandemi, çocukların oyun alanlarını büyük ölçüde olumsuz etkiledi. Bu süreçte yaşanan evlere kapanmadan ötürü aileler, çocuklarıyla evde vakit geçirecekleri oyunları oynamaya ve etkinlikler düzenlemeye yöneldiler. Çocukların ruhsal açıdan bu dönemde olumsuz etkilenmemeleri için aileyle evde oynanan oyunların elzem olduğu uzman pedagoglar tarafından belirtiliyor. Bunların yanı sıra aile içi iletişimi artırmak ve pozitif bir süreç geçirmek amacıyla ailecek oynanacak oyunlar önemli bir etki gösteriyor.

Ebeveynleri ile vakit geçiren çocukların, iletişim yetenekleri gelişir. İletişimin gelişimi ise beraberinde tüm gelişim sürecini olumlu yönde tetikler. Bu çocukların hayat boyu iletişim kurma ve kendini ifade etme konusunda daha başarılı olduğu yapılan araştırmalar kapsamında belirlenmiştir.

Çocuklarınızla eğlenceli vakit geçirerek kapanma dönemlerini en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Oynanan oyunlar tüm aile bireylerine ruhsal anlamda iyi gelecek ve pozitif düşünmenizi sağlayacaktır.

Evde Ailecek Oynanacak Oyunlar

Ailenin bir araya geldiği uygun zamanlarda evde ailecek oynanacak oyunların bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • İsim-Şehir Oyunu

Güncelliğini koruyan okul oyunlarından biridir. Aile içinde oldukça keyifli anlar yaşanmasını sağlar. Oyunculardan birisi belirlenen bir harf ile oyuna başlar. İsim, şehir, bitki, hayvan gibi başlıklarda kelimeler bulur. En çok benzersiz kelimeyi türeten, oyunu kazanır.

  • Sessiz Sinema Oyunu

Yılların eskitemediği oyunların başında gelir. Ailecek evde oynanacak oyunlar arasında en eğlenceli olanlarından biridir. İki grup oluşturulduktan sonra gruplar birbirlerine anlatmak üzere çeşitli film veya dizi isimleri belirler. Her gruptan bir kişi, diğer grubun belirlediği film veya diziyi konuşmadan el hareketleriyle anlatmaya çalışır. Çocukların ifade güçlerini artırması açısından önem arz eder.

  • Kulaktan Kulağa Oyunu

İşitsel becerilerin kazanılmasını hedefleyen bu oyunda amaç, en baştaki kişiye söylenen tekerlemeyi veya cümleyi en sondaki kişiye doğru şekilde aktarmaktır. Oyun, çocukların duyduklarını doğru anlama ve doğru aktarma becerilerini geliştirir.

  • Tabu Oyunu

Evde oynanacak eğlenceli oyunlar arasında tabu, öne çıkar. Tabuda amaç bir kelimeyi anlatmaktır. Bu kelimeyi anlatırken yasaklı kelimeleri kullanmamak gerekir. Kartlarla veya mobil uygulama üzerinden oynanabilir. Tabu, çocukların kelime dağarcıklarını geliştirmelerine destek olur. İletişim becerilerine olumlu katkılar sağlar.

  • Kelime Türetme- Scrabble Oyunu

Kelime türetme oyununda oyuncular, harf torbasından seçtikleri harflerle yeni sözcükler türetir. Türetilen sözcüğe göre puan toplar. En fazla puanı toplayan oyuncu oyunu kazanır. Türkçe kelimeler tercih edilebildiği gibi İngilizce kelime dağarcığını geliştirmek amacıyla İngilizce sözcükler de tercih edilebilir. Çocukların kelime dağarcıklarını geliştirmelerine olanak sağlar.

Evde Ailecek Oynanacak Düşünce ve Mantık Oyunları

Oyun çağı aslında çocuğun öğrenme ve keşfetme çağıdır. Bu doğrultuda tam faydayı elde etmek için fiziksel ve zihinsel oyunlar tercih edilmelidir. Çocukların zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkileyen düşünce oyunları aileler tarafından tercih edilir. Evde hep birlikte bu oyunlar oynanarak çocukla hem bağ kurulur hem de düşünsel gelişimlerine katkı sağlanır.

  • Hayalî Gezgin Oyunu

Çocukların hayal güçlerini genişletmelerine ve üreticiliklerini artırmalarına katkıda bulunan bu oyunda alfabedeki harfler kullanılır. Alfabeden seçilen bir harf ile başlayan bir yer adı ve o yerde yapılacak yine o harfle başlayan bir iş belirlenir. Oyuncular sırayla belirledikleri sözcükleri cümle içinde kullanır.

  • MentalUP Mantık Oyunu

Düzenli kullanımda çocukların zihinsel becerilerini güçlendiren bu uygulamaya Play Store ya da App Store üzerinden ulaşabilirsiniz. Herhangi bir ücret ödemeden kullanabileceğiniz MentalUP’ta eğer detaylı performans ve gelişim raporlarına da erişmek isterseniz tam sürümü mutlaka değerlendirmelisiniz. Üstelik fiziksel egzersizler ve spor önerileri de yeni eklenen özellikler arasında.

MentalUP Mantık Oyunu’nu inceleyin.

  • Hikâye Etme Oyunu

Yaşa göre oyuna başlayacak kişi belirlenir. Tüm oyuncular birer veya ikişer cümle söyleyerek bir hikâyeyi devam ettirirler. Her oyuncu hikâyeyi geliştirmek için hayal gücünü kullanır. Çocuklar hayal güçlerini kullanır ve yaratıcılık becerilerini geliştirir.

  • Kafiyeli Takip Oyunu

Sözel becerileri geliştirmeyi hedefleyen bu oyunda oyuncular, bir önceki oyuncunun söylediği cümleyle kafiyeli olacak şekilde cümleler kurar. Kafiye bulunamadığı takdirde oyun başa döner.

izmir mutlu son
elazığ bayan