4 Adet Oy Pusulasından Neden Sadece 1 Tanesi İptal Edildi?

tarafından
282
4 Adet Oy Pusulasından Neden Sadece 1 Tanesi İptal Edildi?

Türkiye gündemini oluşturan haberler arasında en büyük yer kaplayan haberlerden biri ise neden İstanbul seçimleri sırasında sadece bir oy pusulasının iptal edilip diğer oy pusulalarının iptal edilmediği sorusudur. Bilen bilmeyen herkes bu konu da bir yorum sahibi.

En yanlış konulardan birisi ise genellikle bilmeyen insanların bu konuda yorum sahibi olmaladır. Burada ki amaç parti tutmak değil fakat Yüksek Seçim Kurulu bir mahkemedir. Bu nedenle bu mahkemeye gelen şikayetler değerlendirilir ve bu değerlendirme sonucunda hukuksuz bir durum var ise çözüm bulunur. Tabi ki bu şikayetler için ise belirli bir süre vardır. Bu zaman aşımına uğradığı zaman hiçbir şekilde şikayet edilme gibi ihtimal olamaz.

Örneğin bir seçim oldu, haksızlık oldu ve ispat edebiliyorsunuz. Siz seçim ihbarları ve itirazları sürecinde bu elinizde ki bilgileri sunmaz iseniz yüksek seçim kuruluna, yüksek seçim kurulu da hiçbir şikeyet olmadığı için değerlendirmeye almaz. Şöyle düşünün bir maçı orta hakem yönetir ve yan hakemlerde yardımcı olur. Yan hakemleri siz olarak düşünün. Orta hakemin herşeyi net görmesi diye birşey yoktur göremeyebilir. Bu durumda yan hakemler bir değerlendirme yapar ve bilgi verir eğer buna rağmen bilgi yok ise hakem kendi bildiğini okur.

İşte siyasette böyle birşey. Yani CHP istediği kadar şimdiden sonra iptal davaları açsın, Başbakanlık seçimleri iptal olsun desin o işin oluru yok, çünkü itiraz zamanında itirazda bulunmamışlar. Burada halkı kandırmanın lüzumu yok. Eğer hukuksuz bir durum vardı ise neden zamanında sustunuz, neden şimdi bu hukuksuzluğu konuşuyorsunuz?

elazığ bayan