2019 İmam maaşı ve Vaiz maaşları ne kadar?

tarafından
328
2019 İmam maaşı ve Vaiz maaşları ne kadar?

Her yıl düzenli olarak zam yapılan memur maaşları, bu yıl da aynı zammı gördü. 2019 imam maaşları ve 2019 vaiz maaşlar oldukça merak konusu olmuş durumda. Sık sık sorulan imam maaşı ne kadar ve vaiz maaşı ne kadar sorusunun cevabına gelelim… İşte tüm detaylar…

2019 yılı için imam maaşı ve vaiz maaşı ilk dönem tutarı belli oldu. Diyanet İşleri bünyesinde yer alan Camiler de çalışan imam ve vaizler için hesaplanan maaşlar netlik kazandı. Açıklanan veriler doğrultusunda imamlar 3548 TL alacaklar. Vaiz ise 3234 TL maaş alacağı gözükmektedir. Alınan maaş kıdeme göre değişiklik gösterebilir.

TUIK tarafından yapılan 3 Ocak 2019 tarihli açıklaması ile enflasyon rakamlarına göre imam maaşı ve vaiz maaşı belli olmuş durumda. Açıklanan enflasyon verisi göz önüne alınarak yapılan zamlar doğrultusunda imam ve vaizlerin maaşı geçmiş yıllara göre daha yüksek zam almış durumda. Belirlenen imam maaşı ne kadar ve vaiz maaşı verilere göre belirlenmektedir.

Zam Oranları Nasıl Belirleniyor?

Memur, emekli ve emekli memurlar için her yıl düzenlenen ve 6 ay da bir yapılan zamların oranları toplu sözleşmeye göre belirlenmektedir. Buna göre geçmiş 6 ay enflasyon rakamları göz önüne alınmaktadır. Hesaplanan rakamlara göre değişiklik olması durumunda maaşlara artı olarak yansıtılmaktadır. Buna göre işçi ve bağkur emeklileri de memurlar gibi yıl da iki kere zam alabiliyorlar.

Çocuk Yardım Parası Artıyor!

Her ay düzenli olarak verilen çocuk yardım parası yeni düzenleme ile artık gösterdi. Buna göre memur ailelerde çalışmayan eş için 251,68 lira olarak verilen yardım tutarı artık 279,72 lira olarak ödenecek. Çocuklar için ödenen çocuk yardım parası ise de 0 ile 6 yaş arası için 58,98 liradan 65,55 liraya çıkarılacak. & yaş üstü çocuklar için ise 29,49 liradan 32,77 liraya yükseltilecektir.

elazığ bayan